Europe.bg
  Home - News & Events - Interviews
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Interviews

  • A+
  • A-
02-04-2008

ПЕТЯ СТАВРЕВА: ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ ФЕРМЕРИТЕ СЕ СТРАХУВАТ ДА ГОВОРЯТ ЗА КОРУПЦИЯТА В ЗЕМЕДЕЛИЕТО

Петя Ставрева, български евродепутат (ЕНП-ЕД - БЗНС-НС/ГЕРБ), коментира в специално интервю за Портал ЕВРОПА причините за неусвояването на средствата по програма САПАРД, както и най-сериозните пречки, които фермерите срещат при кандидатстването си за еврофинансиране.

Ставрева е инициатор на новосъздадения Обществен съвет за мониторинг върху оползотворяването на средства от европейските фондове за българското селско стопанство. Портал ЕВРОПА участва в инициативата.

В интервюто, което публикуваме в две части, евродепутатът представя порочните практики на корупция и измами по САПАРД, както и очакванията си за развитието на земеделието под заплахата от ограничаване или по-строг мониторинг върху разпределението на средствата. Втората част на интервюто може да прочетете тук.

Защо Европейската комисия спря временно средствата по част от мерките по програма САПАРД?

Спирането на средствата по програма САПАРД е вид санкция, която ЕК прилага спрямо България. Причината е съмнения за корупция и риск от неправомерно изразходване на средства.

Още когато стана ясно, че има писмо, с което се уведомява заместник-министър Ивановски, че има спиране на парите по мярка две на програмата, изпратих запитване до ОЛАФ за по-подробна информация. В отговора, който получих след два дни, се казва, че рискът, че с европейски пари може да се злоупотреби, трябва да бъде избегнат, както и че текат разследвания за предполагаеми злоупотреби. Отказаха да дадат повече подробности, като се позоваха на поверителността на информацията, с която ОЛАФ разполага.

Това е трето поред спиране на европейско финансиране по трите предприсъединителни програми - по ИСПА, ФАР, сега по САПАРД. За съжаление нашите европейски партньори започват да губят доверие в българските институции.

Това спиране на средства е сериозен сигнал и то при старта на кампанията за усвояване на средства по структурните фондове. Знаем, че по тях страната ни може да привлече над 7 млрд.евро - средства, от които икономиката ни се нуждае, за да наваксаме изоставането в редица сфери.

Според агенция САПАРД са регистрирани 83 нередности по изпълнение на програмата. Кои са най-често използваните схеми на измама и злоупотреби?

По отношение на нередностите по изпълнение на САПАРД, подробностите вероятно ги знаят хората от администрацията, които работят по програмата. Аз получавам различни сигнали, част от които са свързани с неправомерно усвояване на пари в агросектора.

Относно обвиненията към фермери, че са надписвали земя, информацията показва, че действително може би има такъв проблем, но в същото време е задължение на Разплащателната агенция и нейните подразделения да премахне такива нередности. Оказва се, че при случаите, когато площите се дублират - двама производители претендират, че обработват даден терен, се орязват помощите и на двамата претенденти.

Има и фрапантни случаи на некомпетентна работа по отношение на коментари за надписана земя. Ще цитирам един случай с дама-производител от Пловдивския регион. Тя засажда овощна градина с финансиране от Фонд „Земеделие". Когато подава заявление за изплащане на директните субсидии, се оказва, че тя няма да получи финансиране, защото според експертите, които проверяват, този терен не се обработва. Освен това тя е глобена за три години напред.

Нейното възмущение беше голямо, защото я посъветвали да се пререгистрира. „Защо искат от мен да правя такава измама, при положение, че грешката е в самата система", казва тя.

Относно злоупотребите по САПАРД, съм сигурна, че след като разследванията стигнаха до ниво ОЛАФ, още много корупционни практики и опити за неправомерно използване на евросредствата ще станат ясни. Аз получавам много сигнали за различни видове злоупотреби. Те ще бъдат разгледани от Обществения съвет за граждански мониторинг върху усвояването на европарите в агросектора, който учредихме преди дни.

Понякога трудно можем да си представим до какви невероятни схеми се стига, за да се стигне до някакво европейско финансиране.

Злоупотребите, за които Вие получавате сигнали, имат ли политическа окраска или са икономически аргументирани?

Голяма част от фермерите се страхуват да говорят за корупцията, защото са убедени, че ако си позволят да огласят някое име, никога повече няма да имат достъп до европейско финансиране. Информацията, която получавам, все още не съдържа много конкретни данни, но никога политическият принцип не е водещ. По-скоро става дума за хора на високи позиции, които вероятно са решили, че „под масата" могат да прибират средства.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.