Europe.bg
  Home - News & Events - Interviews
  NAVIGATION
EUROPE Gateway live
News & Events
Tenders
European union
Bulgaria - EU
Negotiations
Programmes and Projects
FAQ
Library
Gateway EUROPE – About us; Code of Ethics
Surveys
European Parliament 2007
Road Safety
Highlights
Analyses
Interviews
EU History
EU institutions
EU member states
Acceding countries
Associated countries
Activities
EU Treaties
Chronology
Key documents
EU institutions
Financial bodies
Advisory bodies
Inter institutional bodies
Decentralised bodies of the European Union (agencies)
EU Chairmanships
Regular Reports
Accession Treaties
Founding Treaties
History
Activities
Accession Partnerships
Chapters
National positions
Common positions of the member states
Implementation
Accession Treaty
Chapter 1 Free movement of goods
Chapter 2 Freedom of movement for persons
Chapter 3 Freedom to provide services
Chapter 4 Free movement of capital
Chapter 5 Company law
Chapter 6 Competition policy
Chapter 7 Agriculture
Chapter 8 Fisheries
Chapter 9 Transport policy
Chapter 10 Taxation
Chapter 11 Economic and monetary union
Chapter 12 Statistics
Chapter 13 Social policy and employment
Chapter 14 Energy
Chapter 15 Industrial policy
Chapter 16 Small and medium-sized undertakings
Chapter 17 Science and research
Chapter 18 Education and training
Chapter 19 Telecommunications and information technologies
Chapter 20 Culture and audio-visual policy
Chapter 21 Regional policy and co-ordination of structural instruments
Chapter 22 Environment
Chapter 23 Consumers and health protection
Chapter 24 Co-operation in the fields of justice and home affairs
Chapter 25 Customs union
Chapter 26 External relations
Chapter 27 Common foreign and security policy
Chapter 28 Financial control
Chapter 29 Financial and budgetary provisions
Chapter 30 Institutions
Chapter 31 Other
Monitoring reports
Regular Reports
Pre-accession financial instruments
EU Programmes
Ispa Programme of the EU
Sapard Programme of the EU
PHARE Programme of the EU
SAPARD Measures
Bulgaria-destined funds
Strategies
Legislation
Plans and programmes
Publications
Europe from A to Z
National strategies
Regional strategies
Municipal strategies
Bulgarian acts of government
International acts
Reports
Regular reports of the EC
Progress reports
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Interviews

  • A+
  • A-
23-02-2009

Петя Ставрева: Министерство на земеделието не е излизало с официална позиция за по-бързо достигане до пълен размер на евросубсидиите

Българският евродепутат Петя Ставрева /ЕНП-ЕД- БЗНС-НС/ГЕРБ/ заяви пред репортер на Портал ЕВРОПА , че в Брюксел се обсъжда възможността земеделските субсидии в новите държави-членки да достигнат пълния размер през 2013 г.

"България трябва да направи всичко възможно  по-скоро да се получават пълен размер на субсидиите", подчерта тя. Евродепутатът Ставрева ще предложи да се създаде гаранционен фонд, който да обезпечи кандидатстването с проекти по Програмата за развитие на селските райони.

Петя Ставрева е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП.

Обявихте, че работите по доклад, свързан с бюджета на ЕС за справяне с финансовата криза. Какви по-конкретно са Вашите предложения?

Този доклад е за частта от бюджета на ЕС, заделен за развитието на селските райони и за създаване на инфраструктура за широколентов интернет в размер на 1.5 млрд.евро. Другите 3.5 млрд.евро отиват за енергийни проекти.

/В началото на февруари ЕК предложи 5 млрд. евро инвестиции за енергийна инфраструктура и за изграждане мрежа за широколентов достъп до интернет, за  развитие на селските райони през 2009 - 2010 г. в подкрепа на плана на ЕС за възстановяване от финансовата криза - б.р/

Предложенията, които ще внеса, са свързани със създаването на гаранционен фонд, който да обезпечи кандидатстването с проекти по Програмата за развитие на селските райони.

Друго важно предложение е как да бъдат разпределени тези пари, тъй като България има интерес входът, ключът към тези средства да бъде преди включването на парите от модулацията /намаляване на преките плащания и прехвърлянето на парите в бюджета за развитие на селските райони, което ще доведе до процентно намаление на преките плащания - б.р/ и другите икономии, предложени в настоящите реформи на Общата селскостопанска политика /ОСП/, тъй като тогава тези средства ще са много по-малко.

Важно е и да подчертаем, че този 1 млрд.евро, които се дават за инфраструктурите в селата, за създаване на широколентов интернет, трябва да се използват по предназначение. Тук се изисква голяма активност от страна на местната власт. Затова и в предложенията ми има и информационна кампания, защото за много хора тази информация е жизнено важна, за да тръгнат да реализират предложенията си.

Голям проблем у нас е забавянето на модернизационния процес, а няма как да искаме модерно земеделие, при условие, че инфраструктурата в селата е на такова ниво и не достигат пари за развитие.

Смятам, че сега отпускането на средства за създаване на мрежа от широколентов интернет е изключително важно. Чуват се гласове на фермери, които искат преки субсидии, а не интернет, но в същото време в селските райони живеят много хора, които не се занимават със земеделие. За да останат и да работят в тези райони, те имат нужда от условията, които има и в града.

Останалите 500 млн.евро за мерките по реформата "Здравен преглед" на ОСП, държавата може да прецени къде и как да насочи - да отпадане на млечните квоти, за биоразнообразие, за нови енергийни източници.

Споменахте, че се обсъжда изравняване на земеделските субсидии на българските земеделски производители с европейските от 2013 г. Бихте ли казали повече за това?

В тази посока са дискусиите, които се водят и в Европейската комисия, и в Европейския парламенти и като цяло в институциите в Брюксел. Това е един от приемливите варианти, който по-голямата част от страните, от които това решение зависи, са склонни да направят този компромис, имайки предвид, че след 2013 г. започва нов планов период.

Това, обаче, все още не е решено и затова, според мен, са необходими координирани усилия и натиск чрез национални решения и върху европейските институции - от страна на гражданите, фермерите, брашновите организации и правителството, от нас, които работим в европейските институции.

Има ли национална позиция по този въпрос?

Министерство на земеделието не е излизало с официална позиция за това какъв е, според него, пътят да се постигне изравняване на субсидиите и по какъв начин лобира за намаляване на тези срокове. Аз често чувам оправдания от страна на агроведомството, че България е договорила такива субсидии.

Да, България е договорила такива субсидии и не е защитила интереса на българските фермери и затова трябва да направи всичко възможно да коригира растежа и по-скоро да се получава пълен размер на субсидиите. Ако обаче не упражняваме натиск, никой няма да ни ги даде.

 

Интервюто е взето на среща с журналисти и експерти по проблемите на формирането, развитието и прилагането на Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП), съпъстващо събитие по време на Международната селскостопанска изложба "АГРА-2009" в Международния панаир в Пловдив - 18 - 22 февруари 2009 г. Форумйт су проведе със съдействието на ДФ "Земеделие".

На събитието присъства и търговкият директор на COPA-COGECA - Мари-Кристин Рибера, по покана на г-жа Ставрева. Интервюто с нея четете ТУК

Събитието бе част от програмата на Проекта „ОСП - двигател за развитието на българските селски райони" на „Агенция СТРАТЕГМА" в партньорство с фондация „Европейски институт". Проектът е финансиран от Генерална дирекция „Селско стопанство и развитие на селските райони" на ЕК.

Повече за проекта „ОСП - двигател за развитието на българските селски райони" четете ТУК



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.



Tyxo.bg counter