Europe.bg
  Home - Library - Bulgaria-destined funds
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Library / Bulgaria-destined funds

RSS
  • A+
  • A-
15-05-2008

Ю. НИКОЛОВА: "ПИСМО ДО АНДРЕШКО"

"Европа ни разлюби заради балканските номера и смени тона", коментира пред влиятелния вестник "Стандарт" директорът на гражданската организация Европейски институт - Юлиана Николова.

До началото на юли България е в очаквателна треска какво ще пише в доклада на Еврокомисията. Междувременно от Брюксел дойде писмото - сякаш честитка за Деня на Европа - 9 май, от директора на "Разширяване" на Еврокомисията Майкъл Лий. То обаче е част от напоителна кореспонденция, не е изолиран текст или изненада в стил пощенски гълъби по Хичкок.

Ю. Николова
Какво всъщност ни казва Лий? Трябва да направите това и това, точка по точка, за да гарантирате финансовия интерес на европейските граждани. Преди около година ЕК каза: България може да си управлява сама парите по ФАР и ИСПА, няма нужда някой да й проверява всички документи, процедури и проекти, има възможност и акредитация.

Сега опасността е Лий да каже: не, България не може, затова да й спрем парите в двете изпълнителни агенции - в министерствата на финансите и на регионалното развитие, или да мислим някой от комисията да ги одобрява. Поставянето ни "под попечителство" няма как да стане всъщност, защото вече сме вътре в ЕС, тоест по-скоро ще загубим парите. Няма точна информация колко са те - варират от няколко до 300 милиона, министрите говорят различни неща. При всеки случай са по-малко, отколкото е бюджетният ни излишък. Но сумите не са най-важното - можем да си ги изкараме и сами. Ще ни отнеме обаче десетилетия да възстановим доверието, което ще изгубим.

И сега тонът в писмата на Лий е някак леден, не е невъзпитан, не е менторски, а хладен - като от обиден човек, чието доверие не си оправдал.

Единственото нещо, което е накарало Майкъл Лий да не вземе веднага решение за спирането на сумите, е назначаването на вицепремиер за разчистване на авгиевите обори в предприсъединителните фондове. Появата на Меглена Плугчиева смекчава тона.

От новия министър на вътрешните работи Михаил Миков пък се очаква да омекоти доклада на Еврокомисията. На пръв поглед няма пряка връзка между писмото и доклада. Но това е като въпроса с кокошката и яйцето. Ако четем между редовете текста на Лий, обвиненията са за корупция, лоши процедури, източване на пари. Докладът се отнася по същество до реформата в съдебната система, корупцията по ниските и високите етажи, борбата с организираната престъпност. Не зная кое е първичното - според мен самото несправяне на правораздавателната ни система, а не защитата на финансите на гражданите на ЕС, но връзка безспорно има.

Всички очакват, че в доклада ще има предложение за предпазна клауза.

Което ще рече, че решенията на българския съд по граждански и търговски дела няма да важат в страните от ЕС. Например - развела съм се в България и искам да се омъжа във Франция. Но не може, докато не изчакам редица процедури, както беше допреди 2007 г. Същото е при решаване на дела по търговски спорове - разделили сме със съдружник собственост, но в Лондон не важи.

Пари заради доклада на Еврокомисията няма да губим, но доверие - страшно много.

Надявам се обаче, че няма да има защитна клауза - ако не за друго, то защото ще бъде абсолютна новост в работата на администрацията в Брюксел.

Вярно е, че ще даде право на ЕК да ни наблюдава още много години извън договорените сега 3 г., но оптимизмът ми подсказва, че
еврочиновниците ще се опитат да си спестят допълнителната работа
Доста се очаква от новия шеф на МВР Михаил Миков. Да не забравяме, че след смяната на главния прокурор и заемането на поста от Борис Велчев останахме само с 6 червени картона, другите отпаднаха.

За съжаление първите стъпки на МВР след промяната на върха на ведомството не са обнадеждаващи. Не е добро послание към Брюксел правото на КАТ да глобява на пътя. Защото показва как у нас законите и правилата действат избирателно. Според българското законодателство никой не може да взема пари на ръка без касов апарат. А защо катаджиите могат?

Това създава предпоставки за корупция и съвсем не убеждава никого, не само ЕС, че борбата с нея се засилва с подобни прецеденти.

Подходът е важен, а не да тръбим "няма проблем". Защото от Брюксел ще ни кажат: гледайте си работата тогава, ако не виждате проблема, не виждате и решаването му.

И ледени писма ще спрат да ни пишат.

Записа Юлиана Ончева, вестник "Стандарт".


 
Заедно
Interviews
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.