ЕК ПРЕДПРИЕМА ШЕСТ НАКАЗАТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ СРЕЩУ СТРАНАТА НИ
Европейската комисия взе решение за откриване на шест наказателни процедури спрямо България заради нарушение на общностното право на Европейския съюз. Мярката бе известна още в началото на седмицата, но бе оповестена днес след заседанието на колегиума на Европейската комисия, съобщи Дарик.
Европейската комисия предприема шест наказателни процедури срещу страната ни, като всяка една от тях би могла да завърши със съд и плащането на глоби.
Първата проблемна област се отнася до недостатъчната информация, която засяга прогнозите и мерките във връзка с мониторинга на парниковите газове и прилагането на протокола от Киото.
Втората е свързана с неправилното прилагане на специална директива за състоянието на управлението на битовите отпадъци на Столична община.
Третата са забавянето на въвеждането на общия за ЕС телефон 112 за спешни обаждания.
Четвъртата е заради забавяне на въвеждането на биометричните данни в паспортите ни.
Петата е провокирана от несъответствие на законодателството ни относно изискването за българско гражданство на нотариусите.
Повод за последната наказателна процедура са пристанищните съоръжения при приемане и предаване на отпадъци в резултат на корабна дейност.
Очакваната процедура по нарушения, свързани със защитените площи НАТУРА, не фигурира в списъка на колегиума на Европейската комисия.
Говорителката на комисаря по околната среда Ставрос Димас, Барбара Хелфрих заяви за Портал ЕВРОПА, че Европейската комисия отдавна комуникира с българското правителство и министерството на екологията в частност. „Българските власти отдавна знаеха, че сме констатирали проблеми", посочи Хелфрих.
Ако българските власти в срок от два месеца не отговорят на комисията, тя ще издаде „Обосновано становище", което е последното предупреждение към страната и след това ЕК може да отнесе спора в съда, заяви Хелфрих. От съда зависи да прецени дали има нарушение на европейското законодателство и в такъв случай да посочи на страната нередностите. В случай, че държавата-членка отново продължи да не спазва законодателството, може да бъде взето ново съдебно решение и да бъдат наложени финансови санкции.
Барбара Хелфрих заяви за Портал ЕВРОПА, че момента за започване на процедура заради софийския боклук няма нищо общо с местните избори. „Политиката обикновено няма нищо общо със закона", заяви тя. Процесът на обсъждане на проблема с България е дълъг и просто сега дойде момента да бъде изпратено формалното предупреждение. Хелфрих посочи, че ЕК комуникира единствено с българското правителство и съответните министерства - в случая на околната среда.