21-11-2007
328 проектни предложения са постъпили в МДААР по втората приоритетна ос от ОП "Административен капацитет". 328 ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ СА ПОСТЪПИЛИ В МДААР ПО ВТОРАТА ПРИОРИТЕТНА ОС ОТ ОПАК
Това съобщи на пресконференция министър Николай Василев, цитиран от Агенция "Фокус".
Министър Василев припомни, че срокът за подаване на предложенията изтече вчера в 16 часа. В деня на крайния срок до 14 часа в министерството са били подадени само 30 предложения, като останалите близо 300 проекта са пристигнали в оставащите часове до 16 часа. Тъй като втората ос на програмата е насочена към развитието на структурите на гражданското общество и постигане на партньорство с администрацията и съдебната власт, голям интерес към нея проявяват предимно неправителствените организации. Това припомни Николай Василев, които допълни, че тези изводи се посочват в направено изследване от МДААР при старта на програмата.
"Многото проектни предложения доказват, че НПО са наши важни партньори", посочи министърът на държавната администрация.
Той пресметна, че ако един проект е средно за около 200-250 хил. лв., при 7 млн. лв., определени за финансирането на процедурата, близо около 30 одобрени проекта ще бъдат финансирани. Оценителната комисия ще включва 7 души - експертни от МДААР от различни дирекции, експертни от Министерството на финансите и от Агенцията за обществени поръчки. Те ще подписват декларация за безпристрастност и конфликт на интереси. Тя трябва да оцени проектите в рамките на един месец.
Оценяването ще става на три етапа, посочи министър Василев. Одобрените проекти ще бъдат в подредени в низходящ ред и ще бъдат публикувани на сайта на ОПАК, допълва Агенция „Фокус”.
ОЩЕ за първата открита процедура по Оперативната програма „Административен капацитет” (ОПАК) – „Развитие на структурите на гражданското общество – ефективност и професионализъм за постигане на партньорство с администрацията и съдебната система”: Процедурата е в рамките на Приоритетна ос ІІ: “Управление на човешките ресурси”, подприоритет 2.3. “Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество”. Общо 7 млн. лева са предвидени по нея, като минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки проект е 100 000 лв., а максималният – 400 000 лв. За тази процедура не се изисква съфинансиране от страна на бенефициента. Продължителността на изпълнение на проектите трябваше да е до 18 месеца. Бенефициенти по тази процедура са неправителствени организации и социално-икономическите партньори. Дейностите, за които кандидатите можеха да получат финансова помощ от Европейския социален фонд, са: разработване на анализи (функционални, организационни и др.), разработване на стратегии за развитие, създаване и обновяване на информационни ресурси (наръчници, интернет сайтове, онлайн библиотеки, бази данни, регистри и др.), провеждане на семинари, конференции, кръгли маси и др., разработване на наръчници, справочници и други информационни материали, промотиране на добри практики в дейността на структурите на гражданското общество, разработване и прилагане на системи за анализ на нуждите от обучение, провеждане на специализирани обучения, необходими за укрепване на капацитета и за постигане на ефективен диалог с администрацията, създаване на мрежи за сътрудничество, дейности за информация и публичност.