Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
23-11-2007

НАПРЕДВА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА ОБЩАТА СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА НА ЕС

Същевременно винопроизводители заплашват ЕС със съд, ако се приеме планът за реформи във винения сектор.  

Европейският комисар по въпросите на селското стопанство Мариан Фишер предложи от 2009 г. да се промени системата за определяне на аграрни субсидии.

На първо място субсидиите за големите стопанства постепенно ще се намаляват и парите ще бъдат преразпределени към опазващи околната среда производства.

От друга страна, сумите на субсидиите за малките стопанства ще се обвързват в по-голяма степен с обработваната площ. С предложения план големите производители, които досега са имали субсидии от 100 хил. евро, ще получават с около 10% по-малко, подпомаганите с 200 хил. евро – около 25% по-малко, а с 300 хил. евро – около 45% по-малко. Ще бъде коригирана и долната граница за получаване на субсидии, която в момента е 0.3 хектара.

Вестник „Пари” посочва, че за аграрния сектор на ЕС се отделят цели 40% от общия годишен бюджет на ЕС, или 44 млрд. евро от 64.4 млрд. Историческата реформа на общата селскостопанска политика на ЕС започна през 2003 г., но по-радикалните стъпки ще са факт през 2013 г.

Междувременно традиционните страни-производителки на вино като Португалия, Италия, Франция и Испания предупредиха, че планът за предстоящите реформи във винения сектор, който земеделските министри ще гласуват през декември, ще подкопае бъдещата им жизнеспособност. Те са готови да отнесат въпроса към съда в Люксембург, ако ЕС все пак приеме реформите.

Агенция „Ройтерс” пише, че основните критики към плана са, че той предвижда след 2013 година да отпадне съществуващата забрана в ЕС за засаждане на нови лозя. Проблемът е свързан и с географското обозначение на вината.

Опасенията на големите винопроизводители са, че ако след 2013 година отпадне забраната за засаждане на нови лозя, неизползваните земи в защитените географски зони ще могат да бъдат достъпни за нови производители, което ще доведе до спад на цените на виното, както и на качеството на вината под дадено географско обозначение.

Вестник „Дневник” припомня, че ЕС е на първо място в света по производство, консумация, износ и внос на вино. През последните години обаче общността загуби част от традиционния си експортен пазар заради конкуренцията на по-евтините вина от Австралия, Чили и САЩ.


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.