В БАЛИ ЗАПОЧВА СВЕТОВНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА БОРБА С КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ
Днес в Бали започват международните преговори за борба с климатичните промени, като ЕС се надява да накара другите страни да се съгласят за започването на преговори за подписване на нов договор за борба с промените в климата след изтичането на Протокола от Киото през 2012г., съобщава Euobserver.
Високопоставени делегати от 180 страни се събират на индонезийския остров за да обсъдят как да се засили защитата на околната среда, след като доклади на ООН през тази година очертаха практическите ефекти от сегашните тенденции към катастрофално глобално затопляне.
За да се избегнат катастрофалните предвиждания за света, включващи повишаване на нивото на моретата и екстремни промени на времето, индустриалните страни ще трябва да се съгласят на много по-значими намаления на емисиите след 2012г.
Европейският съюз се надява да поведе останалите страни чрез примера си, като обяви амбициозни цели за намаляване на вредните емисии. Комисарят по екологията Ставрос Димас заяви: „трябва да се споразумеем да стартираме проговорите по световно и подробно споразумение за климата и да определим пътна карта, очертаваща основните му компоненти. Конференцията трябва да определи и края на 2009г. като краен срок за завършване на преговорите".
Преговорите в Бали вече получиха подкрепа като новият премиер на Австралия Кевин Ръд подписа протокола от Киото като първи акт след влизането си в длъжност.
Така САЩ остават единственият мащабен замърсител на околната среда извън договора. Според Димас обаче има все по-окуражителни сигнали, че в САЩ намалява съпротивата срещу борбата с климатичните промени.
ЕС освен това призова бързо развиващите се икономика като Бразилия, Китай и Индия, чиито емисии стремглаво нарастват, да се включат в световното споразумение, тъй като без тях борбата с климатичните промени няма да е ефективна.