Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
04-02-2008

СОФИЯ И БРЮКСЕЛ С РАЗЛИЧНИ ДАННИ ЗА КОРУПЦИЯТА И ПРЕСТЪПНОСТТА

В кризисен опит да промени или омаловажи негативните оценки на Европейската комисия за борбата с престъпността и корупцията, българското Постоянно представителство към ЕС обяви в неделя, че в доклада не са отчетени най-новите данни, предоставени от София на 20 януари, съобщи Mediapool.

Документът, който ще бъде представен официално днес в 12 ч. (българско време), обобщава, че България не е показала убедителни резултати в ключови области като корупцията по високите етажи на властта, образование, здравеопазване и местни власти.

Според ЕК в България са налице 51 обвинения за корупция по високите етажи на властта от юли до октомври 2007 г. За същия период осъдителните присъди са 20, като нито една от тях не е срещу магистрат.

Корупцията по границите също безпокои комисията, която смята, че безмитните магазини са развъдници на корупция и организирана престъпност. Именно за организираната престъпност в доклада се отбелязва, че няма достатъчно данни за ефективността на съдебните процеси и че от 2000 г. до днес има само една осъдителна присъда на високопоставен служител, чието име не е упоменато.

В този контекст ЕК споменава и новосъздадената Държавна агенция "Национална сигурност", като препоръчва изясняване за кои случаи тя ще бъде компетентна и как ще се гарантира нейната независимост.

Напредъкът на България се ограничава до реформата на съдебната система - например промените в конституцията и някои закони. И тук обаче е налице сериозна забележка - според Брюксел новите разпоредби на НПК водят до чести връщания на делата от съда на прокуратурата и забавяне на процеси за корупция и организирана престъпност. Комисията смята, че българският НК е остарял, защото няма ясно разграничение между степента на обществена опасност на престъпленията.

От българска страна изнесените в доклада данни се определят като неточни. Само през миналата година са образувани 437 досъдебни производства срещу корупционни престъпления, внесените в съда прокурорски актове са 194, били са осъдени 117 души, присъдите на 102-ма вече са влезли в сила, според най-новата информация, предоставена от София. Посочва се още, че през 2007 г. са били внесени прокурорски актове срещу 20 високопоставени длъжности лица с имунитет, 8 които магистрати, един от обвинените е бил осъден.

Няма официално обяснение защо реалните, според София, данни са били депозирани на ЕК едва преди две седмици, когато работата по документа е била в заключителна фаза.

България е критикувана и за липса на достатъчно надеждна информация за движението на делата, свързани с корупцията по върховете и организираната престъпност, посочва Mediapool.

Отделно е отбелязана необходимостта от засилване на борбата срещу корупцията в местната власт.

Според българската страна "техническото осъвременяване" на доклада "не предоставя задълбочена оценка на напредъка по шестте проблемни области" през първата година на членството на страната ни в ЕС. В документа се посочва, че България е продължила "да полага усилия за преодоляване на слабостите, които биха попречили на ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС".

По повечето "проблемни области" е отбелязан напредък, никъде не става дума за изоставане, отстъпление или връщане назад в сравнение с оценки, изразени в предишни доклади на ЕК, отбелязаха от Постоянното представителства на България към ЕС.

Всеки сигнал за корупция трябва да притеснява обществото ни, коментира междувременно комисарят по защита на потребителите Меглена Кунева. Няма смисъл "страната ни да очаква тези неща да ни бъдат посочвани отвън", добави тя.

Брюксел иска да види,  че ние сме способни да реагираме, българските институции да отговорят на корупционните сигнали и да отстранят виновните лица. "Сега е времето да покажем, че системите за финансов контрол в страната ни са на място и стоят добре", заяви Кунева.

По повод изтеклата първа година от членството ни в ЕС, еврокомисарят изрази съжаление, че у нас все още няма дебати по общоевропейските теми, че все още живеем с миналото, а не с бъдещето, като дори не живеем и с настоящето на ЕС.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.