Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
05-03-2008

ЕК ПРЕДЛАГА МЕРКИ ЗА ПО-ДОБРО СПРАВЯНЕ С ПРИРОДНИТЕ БЕДСТВИЯ

С цел издигане до равнището на нарастващите предизвикателства, предизвикани от природни и причинени от човека бедствия, в съобщението на ЕК се предлага Европейският съюз да повиши способностите си за осигуряване на гражданска защита и хуманитарна помощ, съобщава Рапид. Комисията започна преглед на всичките си съществуващи ресурси и предложи като първа стъпка план за действие, включващ специфични мерки, който да бъде осъществен преди края на 2008 г. Като конкретен пример, съобщението включва разглеждане на начина, по който може да се подобри отговора на Съюза за борба с горските пожари.

Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу заяви: „Когато оказваме помощ на жертвите на цунами в Южна Азия, когато евакуираме гражданите на ЕС от разкъсвания от война Ливан или когато се борим с наводненията и горските пожари в Европа - ние можем да защитим нашите граждани и да помогнем на други, ако действаме заедно и солидарно. При отговора на такива бедствия Европа, както и по толкова много други начини, е най-силна когато обединим способностите си и ползата от нашето разнообразие, и различната експертиза.

Големи природни бедствия като цунамито в Индийския океан през 2004 г., кризи като тази в Ливан или неотдавнашните горски пожари в Европа през лятото на 2007 г. и епизодичното замърсяване на морето в трети държави доведоха до увеличаване на призивите за ефективна способност на ЕС за отговор при бедствия. Днешните заплахи често имат трансграничен характер и изискват многостранни и съгласувани отговори.

Съобщението включва inter alia следните предложения:

Трансформиране на Механизма на Общността за сътрудничество в областта на гражданската защита (Център за мониторинг и информация-ЦМИ) в истински Оперативен център и подсигуряването му с резервни ресурси, т.е. модули в режим на готовност или допълнителни европейски ресурси.

Засилване на хуманитарната помощ чрез попълване на съществуващите пропуски при доставките, повишаване на цялостната способност за отговор (и по-специално придвижването на ООН и Червения кръст) и подобряване на координацията с различните участници в сферата на хуманитарната помощ.
Създаване на Общоевропейска мрежа за обучение в отговор на бедствия, изградена на опита на държавите-членки при обучението по гражданска защита.

Повишаване на мерките за подготовка при бедствия както в рамките на ЕС, така и в трети държави, подобряване на системите за ранно предупреждение (напр. за цунамита в Средиземно море) и използване на единната европейска система за спешни повиквания 112.

Горещ призив към засилено междуинституционално сътрудничество с прилагане, когато е целесъобразно, на съвместно планиране и сформиране на оперативни екипи за справяне с конкретни бедствия, включващи различни инструменти.

В съобщението преднамерено се използва понятието „бедствие" в широк смисъл, за да обхване както природните, така и причинените от човека бедствия, случващи се в рамките на и/или извън Европейския съюз.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.