Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
28-07-2008

Станишев се оправда с прехода за изгубените евромилиони

След безпрецедентно критичните доклади на Европейската комисия за България и спирането на над половин милиард евро, премиерът Сергей Станишев заяви днес, че "навлизаме в период на подреждане на държавата след доста хаотичния преход", коментира Mediapool. В изявление пред български посланици и ръководители на мисии в чужбина Станишев посочи, че всички в България обичат да приказват, че е хубаво да има ред, но все още нагласата това да се върши не е достатъчно узряла и не достатъчно се реализира. Той каза, че преходът е бил много болезнен и са "били направени не малко глупости".

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, коментирайки докладите на ЕК, заяви на срещата на дипломатите, че има кръгове, които са против разширяването на ЕС и искат да превърнат България в лошия пример, който да подкрепи тяхната теза.

Според него не трябва да се допуска участието на България в ЕС да се изчерпва само с писане на доклади на шест месеца и реакция по тях.

"Нямаме основания да подценяваме това, което е направено в България, не подценяваме и пътя, който трябва да изминем", посочи Калфин.

Станишев посочи, че правителството е открито към критики, които са добронамерени, но "не би трябвало и не е редно да се създават двойни стандарти".

Той посочи, че държавата търси как да се модернизира в нови европейски условия. Това обаче не е еднократен акт, а процес, който изисква изключително много усилия. "Преди всичко вътрешни в законодателството, в действието на изпълнителната власт - практикуването от цялото общество на всички тези европейски стандарти, за които толкова много говорим в продължение на години", добави Станишев.

Той каза, че последните три години са изключително успешни за напредъка на България в икономически план и статистическите данни за това били много категорични.

"Дори сега, в много влошена международна икономическа конюнктура, България успява да отчете висок икономически растеж, най-висок в ЕС, около 7%. Успяваме чрез комбинация от мерки да създадем условия за намаляване на темпа на инфлацията", декларира премиерът малко преди поредния вот на недоверие срещу правителството му в края на седмицата. Външният министър Калфин добави, че отражението на световната икономика върху страната ни не е голямо, но България в никакъв случай не е изолирана от трудностите.

Станишев посочи, че основен приоритет във външната политика на България е да бъде водеща и лидерска страна в регионалната политика - и по отношение на Западните Балкани, и по отношение на Черноморския регион. "Това е наша възможност, това е наш капитал пред нашите партньори и съюзници - и в ЕС, и в НАТО. С поведението си сме дали редица примери, че сме в състояние да допринасяме за общия успех и приоритети на нашите съюзници", посочи премиерът.

Ивайло Калфин съобщи, че в началото на следващата година България ще бъде домакин на среща на върха, която ще обсъди доставките на газ за Европа. Според него има силно съперничество за източниците на енергия и България полага усилия да привлече максимално количество енергийни проекти. По думите му има шансове до края на годината да се сключи междуправителствено споразумение за проекта "Набуко".



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.