Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
28-11-2008

Централният одитен орган по оперативните програми ще бъде трансформиран в самостоятелна агенция

"Иконъмист": България и Румъния са най-лошо управляваните държави-членки.

Само 20 процента от средствата по програма ИСПА са отворени за 8 години, това заяви Жан-Мари Селер, директор на Главна дирекция „Регионална политика” в Европейската комисия. Селер припомни, че до края на програмата остават 2 години, предаде "Дарик". Селер изрази скептицизъм, че страната ни ще успее за това време да усвои всички останали 80 процента от нея. Според него Брюксел не е убеден в качеството на одиторите у нас. Въпреки че България има най-висок икономически растеж в Европа- в момента се забелязва спад.
 
Селер е в София за третото заседание на Комитета за наблюдение на националната стратегическа референтна рамка.

При откриването на заседанието ресорният вицепремиер Меглена Плугчиева съобщи, че по оперативните програми за последните 5 месеца са услоени 1.35 млрд. лева, докато в периода януари 2007 - май 2008 г. са усвоени 94 млн. лв. Плугчиева допълни, че в на провелата се Марсилия среща за мерките срещу последствията от финансовата криза в ЕС е била обсъдена възможността за увеличаване на авансовите плащания към страните членки и ако това се случи, авансовите плащания към България ще бъдат с 4 на сто повече.

Междувременно списание "Иконъмист" посочи в своя публикация, че икономиките на България и Румъния будят най-големи тревоги от страните в Източна Европа. Според изданието, цитирано от БТА, България и Румъния са най-лошо управляваните новоприсъедили се държави-членки, съответно и най-бедните. Затова световната финансова криза ще засегне тези страни най-тежко.
 
Какво още каза Плугчиева във връзка с оперативните програми?
 
Централният одитен орган по оперативните програми на Европейския съюз ще бъде трансформиран в самостоятелна агенция към министъра на финансите. Този вариант в момента се обсъжда с министъра на финансите Пламен Орешарски поради критиките, отправени от Брюксел, че одиторите в Централния одитен орган са млади и без опит. Има нужда този орган да бъде укрепен и подсилен с одитори с национален и международен сертификат. Трябва да се повиши статусът на централния одитен орган до степен на независимост. Има идея за централизиране на управлението на оперативните програми, но към това ще се пристъпи след Нова година, като преди това бъдат решени по-спешните задачи. До края на 2009 г. ще бъде изградена Централната информационна система, за чието забавяне България понесе критики. (По "Нетинфо")


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.