Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
08-06-2009

Европейският парламент отчете 43,29% избирателна активност в ЕС

43,29 процента е избирателната активност в страните-членки в Европейския съюз спрямо 22:47 часа в Брюксел. През 2004 година 45, 47 на сто от гражданите на Евросъюза са упражнили правото си на глас.

Според тези данни, представени на специалния изборен сайт на ЕП, ЕНП-ЕД остава най-голямата парламентарна група с 263-273 места. Втора е  групата на социалистите /ПЕС/- с 155-165 членове. Трета е АЛДЕ - с 78-84 евродепутати. Зелените вероятно ще имат в следващия ЕП до 56 представители. България изпраща свои представители и в трите групи - съответно ГЕРБ и Синята коалиция в ЕНП-ЕД, БСП-в ПЕС,  евродепутатите на НДСВ и ДПС в АЛДЕ.

Конфедеративна група на Европейската обединена и групата на Съюза за Европа на нациите получават по 33-37 евродепутати. Група Независимост/Демокрация ще има 15-19 членове. Т.нар. други, най-вече малки партии и независими  вероятно ще бъдат 83-89 евродепутати.

Не е ясно "Атака"  към коя наднационална група ще се присъедини - дали представителите  й ще бъдат независими или ще сформират група с други крайни формации.

Ето и кратко обобщение на някои изборни резултати по държави:

В Германия водят консерваторите с 39,4% от вота, предаде агенция „Фокус".

В Австрия след преброяването на 86,6% от бюлетините, управляващата в Австрия консервативна Народна партия е първа с 29,7%, което е с 3 пункта по-малко от изборите през 2004 г. Социалдемократите се очаква да изгубят две свои места в ЕП.

Най-големите победители са листата на евроскептиците, водена от Ханс-Петер Мартин, който получи 17,8% от гласовете. „Партията на свободата" е получила 13,1% от гласовете. „Зелени" събраха 9,4%.

Дясната партия на френския президент Никола Саркози е сочена за победител в изборите за ЕП във Франция, предаде АФП. Според експерти, социалистите се представят слабо в изборите, белязани от апатията на гласоподавателите.

В Испания Народната партия спечели 43% от гласовете или 24 от 50 места в ЕП, следвана от социалистите на премиера Сапатеро с 40,5% или 21 или 22 места.

Португалската национална телевизия потвърди, че десницата води пред социалистите в изборите за ЕП.

Социалистическата опозиция в Гърция, водена от ПАСОС, води пред консерваторите на премиера Костас Караманлис, сочат частични резултати. На трето място се нарежда Комунистическата партия, следвана от ЛАОС.

В Унгария при избирателна активност от 38, 5 процента дясната партия ФИДЕС води с 56,47% и печели 16 места в ЕП. Втора е социалистическата партия с 17,37 на сто подкрепа. Партия Йоббик (крайнодясна) е трета и получава три места. Демократичен форум получава едно мяста в Европарламента.

Датската опозиция на социалдемократите вероятно ще излезе победител в изборите за ЕП. Според екзит пол социалдемократите имат шанс за 4 от 13 места за Дания в ЕП.

В Малта, която има 5 места в ЕП, лейбъристката партия е спечелила 57% от гласовете.

Анти-лисабонската партия Либертас не успя да капитализира успеха си от референдума през миналата година и печели едва 4% от гласовете в Ирландия и 1% в Полша.

За разлика от тях Пиратската партия в Швеция печели 7.2% от гласовете и ще вкара един депутат в Страсбург.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.