Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
19-11-2009

Херман ван Ромпуй - председател на Европейския съвет

Катрин Аштън - върховен представител на ЕС за външната политика и политиката за сигурност. Двамата са избрани с пълно мнозинство.

Белгийският премиер Херман ван Ромпуй и британският еврокомисар Катрин Аштън ще са новите европейски лидери, съгласно новата структура на Европейския съюз, произтичаща от Лисабонския договор.

Двамата фаворити бяха определени от европейските лидери на извънредна среща на 27-те в четвъртък вечер в Брюксел. Въпреки прогнозите за тежки и продължителни дебати европейските лидери успяха да постигнат съгласие след малко повече от 2 часа дискусии.

Аштън е член на британската Лейбъристка партия и настоящ британски еврокомисар по търговията, а Ван Ромпуй е християндемократ от Фландрия и премиер на Белгия от 2008 г.


Единственият конкурент на Ромпуй за поста остана премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер. По-рано Великобритания се отказа от номинацията на бившия премиер Тони Блеър за един от ключовите европейски постове. Същевременно при пристигането си в Брюксел за срещата на правителствените ръководители на ЕС, премиерът на Холандия Ян Петер Балкененде заяви, че не е кандидат за новия пост.

Кандидатурата на белгийския премиер бе предложена от Шведското председателство на ЕС. Аштън бе предложена за външен министър на ЕС от лидерите на европейските социалисти. Освен това тя ще бъде и заместник-председател на Европейската комисия.

Ван Ромпуй получи мощна френско-германска подкрепа и изборът му не е изненадващ. Още когато името му започна да се споменава за евентуален президент на Евросъюза, като основно негово качество беше сочена способността да търси и да намира консенсус. Наричат го майстор на задкулисните споразумения. Изненада обаче е изборът на Аштън - но с нейната номинация се решават проблемите както за политическия, така и за географския и за половия баланс във висшите постове на ЕС. Наблюдатели коментират, че националните лидери я предпочетоха главно заради негласния консенсус, че на поста тряба да застане социалист и жена.

Горда съм, че съм първата жена, избрана на ключов европейски пост, заяви новият върховен представител по външната политика Катрин Аштън на съвместна пресконференция в Брюксел след срещата на европейските лидери. „Ще работя със същия ентусиазъм и усилия, както винаги досега”, увери тя.

Европейският президент се избира за срок от 2 години и половина и може да бъде преизбран на този пост още веднъж. Двамата ще заемат новите си постове от 1 декември, с влизането в сила на Договора от Лисабон. Аштън трябва да получи и одобрението на Европейския парламент.

Херман ван Ромпуй ще има мандат от две години и половина с 24 000 евро месечна заплата. Постът на външния министър на ЕС може да се окаже по-влиятелен - с мандат от 5 години и като зам.-председател на ЕК, Аштън ще разполага с милиарден бюджет и нова дипломатическа служба с повече от 5000 служители.

 


Новоизбраният президент на Европейския съюз ще бъде на 14 декември в България, стига новата длъжност да му позволи това, заяви българският министър-председател Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел. България първоначално заяви подкрепата си за кандидатурата на премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, но преди дни външният министърът обяви, че се обмислят и други варианти. „Това е добър избор за ЕС и за България”, коментира Бойко Борисов днес. Неочаквано бързото приключване на днешната среща на върха премиерът Борисов обясни с отговорното отношение към общите проблеми.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.