Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
01-01-2010

Новата система за управление на ЕС започна от днес

Стартира Испанското председателство; Херман Ван Ромпой встъпва в длъжност.

Испания е първата страна - ротационен председател на ЕС, с влязъл в сила Договор от Лисабон.

ЕС вече има своя първи "президент" – белгиецът Херман ван Ромпой, и нов върховен представител по външната политика – британката Катрин Аштън. Съгласно Лисабонския договор тази двойка, плюс председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, ще бъдат лицето на ЕС. Испанският премиер и кабинетът му ще отговарят за ежедневното функциониране на ЕС. Работата на Ван Ромпой пък ще бъде да представлява ЕС на срещи на върха, като по този начин дава лице на ЕС. Освен това от него се очаква да дава политически импулс на редовните срещи на европейските лидери, посочва EUobserver.

Херман ван Ромпой официално встъпва в длъжност от 1 януари 2010 г., но ще започне работа на 4 януари.

Мадрид ще използва своите шест месеца начело на ЕС, за да започне концентрирано усилие за подобряване на отношенията с Латинска Америка и най-вече Куба, както и да се справи с икономическите трудности в Европа, отбелязва АФП. Стремежът ще е за засилване на търговските отношения между ЕС и бившите испански колонии Колумбия и Перу, както и постигане на споразумения за асоцииране на Централна Америка с ЕС.

"Файненшъл Таймс" отбелязва, че Лисабонският договор "до известна степен омаловажава ролята на ротационното председателство" на ЕС. Според изданието би било разбираемо, ако управляващите социалисти в Испания се поддадат на изкушението да извлекат политически дивиденти от своя звезден момент.

Испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос коментира, че между Ван Ромпой, Катрин Аштън, Жозе Барозу и Мадрид като ротационен председател на ЕС "няма да има съперничество, а координация и взаимно допълване". Ще оказваме подкрепа на новите ръководители, заяви той в Брюксел. EUobserver пише, че през следващите шест месеца предстои да видим дали те ще успеят да избегнат припокриване на дейности и съперничества.

Лисабонският договор оставя възможности за подводни войни между Сапатеро и Ван Ромпой. Испания например заяви, че би желала да бъде домакин на срещите на върха ЕС-САЩ и ЕС-Латинска Америка. Това означава, че Сапатеро би бил в светлините на прожекторите на световната сцена наред с Ван Ромпой. Възможността Барак Обама да бъде на испанска земя за среща на върха вече доведе до някои спекулации по отношение на дипломатическия протокол - например кой ще бъде първият, който ще стисне ръката на американския президент.

Както обобщава "Индипендънт", Европейският съюз рядко е имал толкова много проблеми и никога не е имал толкова много лидери. Големият въпрос за 2010 година е дали различните лидери ще могат да се справят с различните проблеми или просто ще бъде демонстриран вакуумът в европейското ръководство.

(по "Дневник", "Фокус" и др.)

Виж видео! Началото на испанското председателство беше поставено със спектакъл от звуци и светлини на площад Пуерта дел сол в сърцето на Мадрид, където хиляди жители на испанската столица, следвайки традицията, се събраха да празнуват Нова година. Монументите в много испански градове бяха оцветени в синия цвят на знамето на ЕС.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.