ЕК призовава България да продължи със стриктната фискална дисциплина
Днес Европейската комисия проучи обновените конвергентни програми на 14 страни-членки - Австрия, Белгия, България, Великобритания, Германия, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Франция, Финландия, Холандия, Словакия, Швеция и Финландия. Оценките трябва да се разглеждат на фона на острата икономическа и финансова криза, която има значително въздействие върху обществените финанси, коментира Рапид.
Мерките за стабилизация по Европейския план за икономическо възстановяване са довели до това повечето от страните да са обект на процедура заради прекомерен дефицит. От оценените страни само България и Естония планират да поддържат дефицит под 3% от БВП за програмния период.
Като цяло ЕК оценява очакванията за ръст в мнозинството от конвергентните програми като твърде оптимистични и това може да доведе до бюджетни резултати по-лоши от предвидените. Освен това в няколко случая стратегията за консолидация на бюджета не е подкрепена от конкретни мерки от 2011 г. нататък.
Обновяването на конвергентната програма на България цели поддържането на стабилна бюджетна позиция, която да се отрази в балансиран планиран бюджет, което се оценява като адекватно в сегашната икономическа ситуация. След постигането на дефицит от 1.9% от БВП през 2009г., очаква се бюджетът през 2010г. да бъде балансиран и през следващата година да се стабилизира в излишък от 0.1% през 2011 -2012г.
Общата фискална позиция изглежда рестриктивна през 2010г., като цяло неутрална през 2011 и дава възможност за известно отпускане през 2012. предприетите мерки за консолидация и силната политическа воля за фискална дисциплина се очаква частично да компенсират рисковете, произлизащи от малко по-благоприятните очаквания за ръста и събирането на приходи.
Програмата предвижда амбициозни структурни реформи, които целят засилване на устойчивостта на обществените финанси и същевременно да подпомогне икономическото възстановяване. Имайки предвид нуждата от осигуряването на устойчива конвергенция, България се приканва да продължи да отстоява стриктни фискални политики и да приложи планираните структурни реформи.