Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
08-11-2010

FRA призовава за повече политически права на хората с интелектуални затруднения или психични проблем

Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) публикува днес доклад относно правото на политическо участие на лица с психични проблеми и лица с интелектуални затруднения в Европейския съюз. Правото на глас е основно право на всички граждани на ЕС. Въпреки това, в някои държави-членки на ЕС, лицата с интелектуални затруднения и лицата с психични проблеми са обект на дискриминация, тъй като това им право е отнето, съобщават от агенцията.

Мортен Кяерум, директор на FRA: „Правото на глас е основно право на всички граждани на ЕС, включително и на лицата с увреждания. Поради това някои държави-членки на ЕС следва да преработят своите законодателства така, че желаещите да гласуват с психични проблеми или с интелектуални затруднения да могат да дадат своя глас. Те трябва да имат същото право на участие в обществото като останалите граждани. В Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания е изказан ясният принцип: не е необходимо хората с увреждания да се приспособяват към обществото - обществото трябва да се приспособи към техните нужди."

Резултатите от изследването показват, че твърде често държави-членки на ЕС автоматично отнемат правото на глас на лица, които са под запрещение. В подобни случаи на лица, на които по закон им е отнето правото, например, да сключват договори или брак, тъй като имат психичен проблем или интелектуално затруднение, автоматично се отказва правото на глас, без да им бъде направена индивидуална оценка на способностите от съдилище или съдия. Този подход е в противоречие с разпоредбите на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, по отношение на тяхната дееспособност.


Този доклад е част от по-голямо изследователско проучване на Агенцията на ЕС за основните права на тема основните права на лицата с психични проблеми и лица с интелектуални затруднения. Освен анализ на съответните законодателствата в 27-те държави-членки на ЕС, текущото проучване разглежда също ситуацията на място, като приобщава като научни изследователи лица с психични проблеми и лица с интелектуални затруднения. Данни за предизвикателствата, които тези две групи лица срещат при упражняването на основните си права, ще бъдат публикувани през 2012 г.

Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН

Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН представлява важна промяна в представата за уврежданията: обществото трябва да се приспособи към нуждите на хората с увреждания, а не тези хора - да се „излекуват".

Европейският съюз е подписал Конвенцията и 16 от 27-те държави-членки на ЕС вече са я ратифицирали. Конвенцията на ООН е първият договор за правата на човека, по който ЕС става страна, а това бележи важна стъпка към гарантиране на правата на лицата с увреждания, живеещи в ЕС.

Резултатите от доклада на FRA ще бъдат представени на 9 ноември на конференция в Лисабон за насърчаване на социалната интеграция и борбата със стигматизирането на психичните проблеми, от ръководителя на проекта д-р Марио Йотхаймер.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.