Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
23-11-2010

Светлана Боянова: След 2013 г. борбата по ОСП ще бъде по директните плащания

Заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова представи елементи от позицията на България по реформата на Общата селскостопанска политика след 2013 г. „Борбата най-вече ще бъде по директните плащания на площ, толкова по селските райони няма да има кой знае какви промени. Знаете, че директните ни плащания трябваше постепенно да се изравняват със старите страни-членки до 2016 г. Ние искаме да не чакаме до 2016 г., а българският фермер да получава колкото останалите членки в ЕС от 2014 натам", каза тя по време на национална конференция за прилагането на ОСП в България.

На въпрос на Портал ЕВРОПА Боянова поясни, че „позицията е проектна": "Еврокомисарят предлага 3 варианта (за реформа на ОСП след 2013 г. - б.а ). За нас третият вариант (постепенно спиране на директните плащания в текущия им вид - б.а) не е особено подходящ. Подкрепяме да се запазят двата стълба - директните и селските райони".

Правителството не подкрепя искането на т.нар. „стари" държави членки за намаляване бюджета на ОСП. „Това е едно от нещата, които ние ще отстояваме и смятам, че и другите страни-членки, особено новите, също ще бъдат на това мнение", каза тя.

Сред позициите, които страната ни ще защитава по ОСП, е и отпадане на историческия подход при определяне на субсидиите. България е склонна да обмисли възможността за определяне на таван за подпомагане на големите индивидуални ферми, с оглед по-добро разпределение на средствата между земеделските производители, но счита че подобна мярка следва да бъде подложена на сериозна дискусия, при ясно формулиране на критериите и дефиниране на понятието „голяма ферма", „малко стопанство" и „активни фермери".

Боянова подкрепи идеята за национално обсъждане на позициите на страната ни по бъдещето на земеделската политика в ЕС. „Смятам, че задължително трябва да да говорим с хората за това какво те виждат като бъдеще на ОСП след 2013 г. До момента считам, че това, което сме обявили пред обществеността, пред земеделските производители, пред общините отговаря на техните очаквания".

Заместник-министърът заяви, че по бюджетите за 2007 и 2008 г. по Програмата за развитие на селските райони средствата са изплатени на 100%. „Бюджетът за 2009-а трябва да бъде изплатен следващата година, но смятаме, че няма да има загуба на средства. В момента се извършва анализ по кои мерки как точно да бъде усвояван, за да нямаме загуба", поясни тя.

Пред участниците в конференцията Боянова съобщи, че общо 1,261 млрд. лв. са били усвоени по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) в периода 2007 - 2009 г. За 2009 г. са усвоени 93,4 % от предвидения ресурс по линия на директните плащания и на националните доплащания. По СЕПП през 2009 г. са изплатени субсидии на 3000 ха, което представя нарастване с 2,5 % спрямо 2008 г. и 4,5 % повече спрямо 2007 г.

Директните европейски плащания на единица площ водят до увеличаване на обработваемите земи в България, които се поддържат в добро земеделско състояние. Недостатък на СЕПП обаче е фактът, че от подпомагане са изключени животновъдите, които не ползват земи. Затова схемите за национални доплащания се увеличават. През 2011 г. ще бъде нотифицирана още една схема за овце и кози за икономически уязвими общини, тютюнопроизводствени и необлагодетелствани райони.

Заместник -министърът съобщи, че Междинната оценка за прилагането на ПРСР за периода 2007-2010 г. трябва да бъде обявена до края на тази година. „Аз съм изискала предварителен доклад от фирмата, която прави междинната оценка. Но оценката ще бъде обсъждана на заседание на Комитета по наблюдение, което ще бъде на 16 декември", каза Боянова. „За следващата година това, което междинната оценка очаквам да предложи, са именно варианти за прехвърляне на средства между мерките, които вече да са в по-голям размер. Това, което в момента правим, може да стане с една обикновена модификация. За по-сериозни прехвърляния над 1% трябва да изчакаме междинната оценка".

Боянова не смята, че има опасност за намаляване на средствата за България по ОСП при следващия програмен период, заради неусвоени бюджети. „Това е въпрос на преговори и няма правило, според което, ако не си усвоявал правилно в първия програмен период да ти вземат от втория програмен период. Тук е въпрос на аргументация", посочи тя.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.