Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
02-02-2011

Теодор Баконски: Румъния може да влезе в Шенген преди България

Румънският министър на външните работи Теодор Баконски заяви, че страната му се стреми да се присъедини към Шенгенското пространство едновременно с България, но подчерта, че правилата за влизане в зоната на свободно придвижване не забраняват по-ранното присъединяване на Букурещ, съобщава „ИЮ обзървър".

Въпросът за отделното присъединяване стана особено актуален, след като миналия месец оценъчна група на страните-членки даде положително мнение, че Румъния е спазила техническите критерии за присъединяване към Шенгенската зона. Въпреки това по отношение на България остават резерви относно контрола на границите и готовността за участие в междуправителственото сътрудничество за обмен на информация в рамките на Шенген.

„Бихме искали да видим и двете страни да влязат в Шенген по едно и също време...но все още настояваме, че всяка кандидатка трябва да се оценява на базата на нейните индивидуални заслуги", каза Баконски в Брюксел във вторник.

„Така че не трябва да чакаме. Не трябва да се отрича този принцип, защото това е най-справедливият и обективен критерий".

Представители на ЕС твърдят, че винаги са смятали, че двете страни ще се присъединят заедно към Шенгенската зона. Те посочват, че всеки опит на Румъния да се присъедини към 25-членната зона преди България първо ще изисква оценка на общата им граница.

„Това ще отнеме поне една година", заяви един от представителите на ЕС. „Река Дунав съставлява по-голямата част от тази граница. Поставянето на гранични служители на мостове е сред дейностите, които трябва да бъдат извършени за осигуряване на новата външна граница на Шенгенското пространство".

Опитите на Румъния и България за присъединяване към зоната през март тази година бяха провалени в декември миналата година след публикуването на писмото на външните министри на Франция и Германия Брис Ортфьо и Томас де Мезиер , в което искат отлагане на приемането на София и Букурещ в Шенгенското пространство.
От своя страна Румъния посочва, че е направила значителни инвестиции за подобряване на граничната сигурност.

„От правна и политическа гледна точка не е правилно да се прави връзка между влизането в Шенген и механизма за сътрудничество и проверка", подчерта Баконски. „Смятаме, че механизмът е от полза, стига да се използва за насърчаване на съдебната реформа. Това беше и първоначалната цел за създаването му".

Въпреки това експертите твърдят, че има логическа връзка между свързването на антикорупционните усилия с присъединяването към зоната. Представителите на ЕС признават, че въпросът бе повлиян от експулсирането на ромите и от предстоящите избори в Германия и Франция.

„Наистина съществуват притеснения относно корупцията в България и Румъния, но имам чувството, че въпросът става все по-политически", заяви източник в Брюксел.

Унгария, която в момента председателства ЕС, посочи, че предпочита страните-членки да одобрят присъединяването на балканските страни преди края на юни. Обаче призна, че провеждането на регионални избори в Германия тази година и на президентски избори във Франция през май 2012 г. може да забави присъединяването на България и Румъния към Шенген.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.