ПРАВИТЕЛСТВОТО ПРИЕ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕКТОРИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ И КОНЦЕСИИ ЗА ПЕРИОДА 2005-2007 Г.
Министерският съвет прие Национална програма за развитие на секторите обществени поръчки и концесии за периода 2005-2007 г. Утвърждаването му е в изпълнение на поетите ангажименти в преговорния процес по присъединяване на България към Европейския съюз. Целта е оптимизиране на двата сектора като последен етап от подготовката на страната ни преди приобщаването ни към единния европейски пазар.
С изпълнение на задачите, посочени в стратегията ще се развие и усъвършенства правната и институционалната рамка, ще се подобри бизнес климата и ще се създадат по-благоприятни условия за спазване на принципите, регламентиране в законите за обществените поръчки и за концесиите. Очаква се това да противодейства и ограничи корупционните практики.
Основната цел на стратегията е осигуряването на условия за спазване на принципите на публичност, прозрачност, свобода и лоялна конкуренция, равнопоставеност на всички кандидати и недопускане на дискриминация при възлагането на обществени поръчки и при предоставянето на концесии. Това ще се постигне чрез усъвършенстване на нормативната база и привеждането й в съответствие с правната рамки на ЕС; укрепване и развитие на административния капацитет; осигуряване на публичност, прозрачност и равнопоставеност на всички участници при възлагането на обществени поръчки и предоставянето на концесии.
Създаването на единна практика при прилагане на законодателството ще доведе до предпазване на често допускани грешки и нарушения при организирането и провеждането на процедурите за възлагане на обществените поръчки и предоставянето на концесии.
Функционирането на Регистър на обществените поръчки и концесионен регистър, в съответствие с изискванията на ЕС, гарантира публичност, прозрачност, равнопоставеност на всички участници в процеса на възлагане на обществените поръчки и предоставянето на концесии. Провеждането на обучения и информационна кампания за разясняване на функционалните възможности на двата регистъра и поддържането в тях на актуална и изчерпателна информация ще повишат компетенциите на субектите на обществени поръчки и концесии.
Реализирането на стратегическите цели ще бъде в сътрудничество между Агенцията по обществени поръчки, Програма ФАР, Американската агенция за международно развитие, Институтът по публична администрация и европейска интеграция, браншовите и неправителствените организации и др.