Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
19-07-2012

Бриджит Чернота: България показва много малък напредък

Докладът за България е доста негативен, защото показва, че е свършена много работа, но понякога това е под формата на дублиращи се или противоречащи си нови законови текстове и нови институции. Създавани бяха институции, които се оказа, че са неподходящи, после бяха заменяни от нови, които не показаха никакви резултати. Общото заключение, което може да се направи за България, е, че се върши много работа, но е налице много малко напредък срещу престъпността. Това коментира в интервю за БНР Бриджит Чернота, която водеше преговорите за присъединяването ни към ЕС.

Не е особено полезно да се опитваме да сравняваме докладите за двете страни. Ако се съсредоточим върху постиженията на България за 5 години и дали тя е напреднала достатъчно, отговорът категорично е не. Няма чак такова значение дали българският доклад е по-мек от румънския. В Румъния политическата ситуация стана много деликатна и нестабилна, което определи драматичното й изоставане и различното отношение на ЕК. Това няма как да важи за България, защото премиерът и президентът са от една и съща партия и политическата обстановка е стабилна.

За България като че ли нещата продължават в обичайния ритъм и решението да няма междинни доклади за мен е просто признание, че ходът на реформите в страната е много бавен. Аз лично бих го определила като прекалено бавен, дори болезнено бавен, подчерта Чернота.

По проблемите със съдебната реформа и борбата с корупцията и престъпността не е работено с години или е работено вяло и колебливо в миналото, посочи Чернота и добави, че затова е много трудно да се определят първопричините им.

Шепа престъпници или корумпирани политици и държавни служители правят несправедлив живота на куп хора, затова и докладът очертава дълбоката взаимовръзка между престъпниците и корумпираните служители, магистрати и политици, както и влиянието и дори контролът на престъпни елементи върху обществения сектор. Докато тези връзки не бъдат разбити, в докладите ще продължава да пише, че няма значим напредък.

Чернота коментира и темата "Шенген": Проблемът е в доверието в хората, а не във внедряването на нов софтуер. Докладът меко казано не дава гаранции на останалите страни, че тяхната конфиденциална информация ще е в сигурни ръце.

Тя не се ангажира с прогноза до кога ще продължи мониторингът върху страната ни, но каза, че вече е по-малко оптимист отколкото преди 5 години:

Струва ми се, че по някои проблеми няма развитие, защото ЕК няма механизъм за наказания и санкции, които да се използват като допълнение към писането на годишни доклади. Така можем да се окажем в ситуация още 5 години да плуваме по течението с надеждата, че нещо ще бъде направено. Според мен има защо европейските институции и конкретно ЕК да помислят какво може да се направи и как трябва да се намесят в страни, които падат под допустимите стандарти по отношение на корупцията, престъпността и върховенството на закона.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.