Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
09-01-2006

ТАЙНИ ЗАТВОРИ НА ЦРУ ИМАЛО И В БЪЛГАРИЯ

Швейцарското разузнаване е засякло информация, според която освен в Румъния, тайни центрове на ЦРУ за задържане и разпити на лица, заподозрени за връзки с тероризма имало още в България, Украйна, Македония и Косово. Това твърди в неделното си издание швейцарският вестник “Зонтагсблик”, цитиран от електронния сайт “Суисинфо”.

Според вестника военното разузнаване е засякло факс, получен в египетското посолство в Лондон, в който се потвърждавало съществуването на центровете за задържане в посочените страни.

Съобщението било засечено от подслушвателната сателитна система “Оникс” на тайните служби на 10 ноември, три дни след като Съветът  на Европа започна разследване на многобройни медийни твърдения, че ЦРУ разполага с тайни центрове за разпит на задържани терористи в Европа.

В египетския факс се посочва, че 23 иракски и афганистански граждани били прехвърлени в румънска военна база близо до пристанището Констанца, за да бъдат разпитани. В него се отбелязва също, че подобни центрове за задържане са създадени в България, Украйна, Косово и Македония.

“Зонтагсблик” се позовава в публикацията на документ на швейцарското военно разузнаване, чието пълно съдържание е обявено за секретно.

Пред сайта “Суисинфо” представители на разузнавателните служби са отказали да коментират публикацията на “Зонтагсблик”. По-късно сайтът съобщи, че Министерството на отбраната на Швейцария ще започне административна проверка по изнесеното във в. “Зонтагсблик”.

Потърсен за мнение, докладчикът на Съвета на Европа по скандала Дик Марти се изказва предпазливо по отношение на разкритията на “Зонтагсблик”. "Не мога да кажа дали документът е автентичен или не, и освен това факсът съдържа информация, потвърждаваща неща, които вече знаем", посочва Марти пред “Суисинфо”. Той допълва, че ако  документът се окаже автентичен, той просто ще бъде поредното доказателство, че “някои правителства в Европа не казват всичко, което знаят”.

Според Марти по-важният въпрос е как швейцарското разузнаване е засякло съобщения между Кайро и египетското посолство в Лондон и дали друго чуждо разузнаване не е прехвърлило информацията на Швейцария и на “Зонтагсблик”.

Подобни писания са безпочвени и злонамерени, коментира министърът на външните работи Ивайло Калфин, преди да замине на посещение в Полша. Според него направените проверки са показали, че такива лагери в България няма и не е имало.

Скандалът с тайните затвори на ЦРУ разтърси Европа в последните месеци на миналата година и предизвика напрежение между Европейския съюз и САЩ. Като основни заподозрени за наличието на тайни затвори на ЦРУ на тяхна територия се сочат Полша и Румъния, като и двете страни категорично отричат това да е вярно. Същевременно бе доказано, че самолети на ЦРУ са облитали десетки пъти територията на Европа и са кацали на различни европейски летища.

Преди няколко дни правозащитната организация “Хюман райтс уоч”, от която тръгнаха разкритията за тайните затвори най-напред чрез американския вестник “Вашингтон пост”, а после и от европейски медии, обяви, че разполага със сигурни доказателства, че лагери за задържани от агенти на ЦРУ лица има и в трета европейска страна. От организацията не посочиха коя е страната. 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.