Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
11-01-2006

НЯМА ДОКАЗАТЕЛСТВА ЗА ТАЙНИ ЗАТВОРИ НА ЦРУ В БЪЛГАРИЯ

Темата с тайните затвори на ЦРУ в Източна Европа в България, Румъния, Македония, Косово и Украйна днес отново заема значително място на политическите страници на западноевропейските всекидневници. Швейцарският “Зонтагсблик” разкри секретен факс от Египет, който потвърждавал съществуването на такива тайни бази. Европейската комисия предупреди, че ако това се окаже вярно, членството на България и Румъния в Евросъюза остава под въпрос.

До момента няма категорични доказателства, които да потвърждават съществуването на тайни затвори на ЦРУ  в България и Румъния, пише ирландският всекидневник “Айриш икзаминър”. Изданието добавя, че страните-членки, които са били обвинени, че са си затваряли очите или са предоставяли съзнателно въздушното си пространство за тайните полети със затворници на американското разузнаване, сега или отричат, или не вземат отношение по скандала.

В Евросъюза се получава доста конфузна ситуация за това коя институция има право да разследва твърденията в медиите, продължава журналистката Ан Кахил. Според нея единствено страните-членки може да решат да прегледат данните за въздушния трафик и да поръчат сателитни снимки, които биха показали има ли в Източна Европа затвори на ЦРУ.  Европейската комисия, която е длъжна да следи за нарушения на договорите на общността, тук не може да се намеси, тъй като разполага само с един глас в бордовете, които са отговорни за въздушния трафик и сателитното наблюдение.  Всяка страна членка също има по един глас.

В момента страните от Евросъюза се надяват, че двете независими комисии – на Съвета на Европа, и на Европейския парламент, ще съберат достатъчно информация, за да се изясни картината.

Ирландското външно министерство вече обяви, че ще помага с каквото може на проучванията. В същото време обаче кабинетът на ирландския министър-председател Бърти Ахърн отказал да даде информация на вестника “Сънди бизнес пост” дали има данни за тайни полети със затворници на ЦРУ, която е била поискана по закона за свобода на информацията. Правителствената служба заявила, че разпространяването на такива данни би заплашило националната сигурност. Как тогава Ирландия ще сътрудничи на разследването, пита се “Айриш икзаминър”.

Много е интересно как швейцарското разузнаване е прихванало факс от Египет за Лондон, чуди се швейцарският сенатор Дик Марти, който води разследването от името на Съвета на Европа, цитиран от шотландския всекидневник “Дъ Скотсман”. Според него въобще не е ясно дали този документ е автентичен.

Междувременно в Швейцария започва прокурорска проверка срещу главния редактор на “Зонтагсблик”  Кристоф Гренахер и двама журналисти заради публикацията със секретния египетски факс, съобщава вестник “Бернер рундшау”. 

Външната комисия на горната камара на швейцарския парламент се опасява, че заради публикацията в “Зонтагсблик” може да възникне дипломатическо напрежение между България, Румъния и Швейцария. Затова тя се опитва да намали ефекта от изтичането на информация, коментира изданието. Същевременно властите са загрижени и за отношенията със Съединените щати, тъй като в момента вървят преговори за сключване на споразумение за свободна търговия, съобщава “Бернер рундшау”.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.