АВСТРИЙСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО С ПОГЛЕД КЪМ ЮГ
Австрийското председателство е запълнило изцяло програмата си в сферата на разширяването и външната политика. Главният приоритет ще бъдат Западните Балкани, а на въпроса за членството на Турция в ЕС също ще обърнато сериозно внимание.
За втори път след присъединяването си през 1995 г. Австрия е председател на ЕС – председателство, което се сменя на ротационен принцип и което тя ще изпълнява през първите 6 месеца на 2006 г. Страната е известна като една от най-големите опозиционерки на по-нататъшното разширяване на ЕС.
В сферата на външните отношения и разширяването, главният акцент за Австрийското председателство ще бъде регионът Западни Балкани. Виена ще се стреми да предложи “ясна европейска перспектива” на страните от Югоизточна Европа, в съответствие с т. нар. Солунска програма на ЕС.
На 10 – 11 март 2006 г. гр. Залцбург в Австрия ще е домакин на неофициална среща на външните министри на ЕС-25 и държавите от Западните Балкани. Срещата на високо равнище ще търси начини за политическо и икономическо сътрудничество и развитие между ЕС и Западните Балкани, на нея ще бъдат разглеждани и въпроси като визовия режим.
По програма Европейската комисия трябва да представи мониторинговите си доклади за прогреса по присъединяването на България и Румъния през април или май 2006 г., т.е. по време на Австрийското председателство. На база на тези доклади, на Австрия ще се падне задачата или да предложи на Европейския съвет да работи за присъединяването на двете страни-кандидатки на 1 януари 2007 г., или да предложи отлагане на присъединяването с една година, ако се окаже, че подготовката е непълна в определени ключови области.
Т.нар. процес на наблюдение ще бъде валиден за Хърватска и Турция през 2006 г., а Австрийското председателство ще следи прогреса в тази сфера.
“Румъния и България трябва да са в състояние да се присъединят към ЕС през 2007 г., или в краен случай през 2008 г., а членството на Хърватска