Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
09-03-2006

РАБОТИМ БЕЗ РЕЗЕРВЕН ВАРИАНТ - ЧЛЕНСТВО В ЕС НА 1 ЯНУАРИ 2007 Г. БЕЗ ПРЕДПАЗНИ КЛАУЗИ

Готвят се спешни мерки за налагане на прозрачност на имуществото на властимащите

Правителството работи по единствения възможен вариант - приемането на България в ЕС на 1 януари 2007 г. без предпазни клаузи. Това каза министърът по европейските въпроси Меглена Кунева след правителственото заседание в четвъртък, на което е бил изслушан докладът й за защитните клаузи, предвидени в Договора за присъединяване към ЕС.

Предпазната клауза по отношение на датата на членството на България в ЕС - 1 януари 2007 или 1 януари 2008г., би се задействала само след пълно единодушие на страните членки, а по отношение на Румъния може да бъде задействана с две-трети мнозинство, посочи Кунева. За да се задейства клаузата, България и Румъния трябва да бъдат "демонстративно неподготвени", обясни тя.

Според вътрешната експертна оценка, паралелния доклад на неправителствените организации и партньорските проверки, към момента няма основание да бъде задействана предпазната клауза, смята министърът по европейските въпроси.

Първата от така наречените "малки клаузи", които са част от договора и на десетте новоприети членове на ЕС и са характерни за петото разширяване, е така наречената "Генерална клауза". Тя, както и следващите две - "Вътрешен пазар" и "Правосъдие и вътрешен ред" - могат да бъдат задействани и през следващите три години от датата на членството, посочи Кунева.

Генералната клауза се прилага в случай, че в някой сектор на икономиката има затруднения, които могат да причинят сериозно влошаване на икономическата ситуация, както в страната, така и в съюза. Това е защитна клауза, която би могла да се ползва и от българска страна, отбеляза министър Кунева. Тя допълни, че към момента няма индикация да са налице условия за задействане на тази клауза.

И според последния мониторингов доклад България може да издържи на конкурентния натиск и е функционираща пазарна икономика, обясни министърът.

Клаузата "Вътрешен пазар" ще бъде наложена от Европейската комисия, ако България и Румъния не успеят да изпълнят ангажиментите, които са поели, като с това причиняват сериозно нарушение на функционирането на вътрешния пазар, включително като нарушат свои ангажименти по отношение на всички секторни политики, които засягат икономическите дейности с трансграничен ефект или представляват неизбежен риск за такова нарушение.

По думите на министър Кунева тази клауза е тежка, защото би ни лишила от четирите свободи на движение - на хора, стоки, капитали, услуги. В това отношение е необходимо да се концентрират усилията в областта на хранителната безопасност и ветеринарната област, каза тя.

В най-тежката област – на земеделието, е отбелязан категоричен напредък по време на последните проверки, смята министър Кунева. Трябва обаче спешно да се приемат наредбите към Закона за ветеринарната дейност, както и проектозаконът за храните. Министерският съвет трябва да реши дали да задели допълнителни средства от бюджета, за да се изпълнят по-бързо ангажиментите ни по глава “Земеделие”. 

По думите на Кунева благодарение на предприетите мерки по смяната на регистрационните номера на автомобилите с 40% е повишено застраховането, като се достигат стойностите в страните членки.
Това, което ни остава да направим в тази област, е подписването на многостранното споразумение между националните бюра "Зелена карта", каза Кунева и допълни, че ако това не се направи, ще се стигне до запазване на граничния контрол във връзка със застраховката.

Министерството на образованието и науката трябва да внесе в Министерския съвет до 6 април изменение в Закона за професионално образование и обучение по отношение на някои професии, които са останали извън хармонизацията, допълни министър Кунева.

По отношение на корупцията, заради която също би могла да бъде наложена клаузата "Вътрешен пазар", министър Кунева каза, че корупцията е престъпление, а за престъплението има достатъчно строго наказание според Наказателния кодекс. Според нея Министерският съвет трябва да съсредоточи вниманието си върху прозрачността по отношение на корупцията. Трябва да има пълна прозрачност на имуществото на политиците по високите етажи на властта.  

Министърът на държавната администрация и административната реформа ще разгледа на Съвет по държавна администрация Програма за прозрачност, каза Меглена Кунева.
Министърът заяви още, че предложените промени в Закона за обществените поръчки, както и проектозаконът за концесиите отговарят на стандартите на ЕС.

Евентуално налагане на защитната клауза "Правосъдие и вътрешен ред" ще засегне много силно авторитета на съдебната система и  професионалната чест на магистратите, смята министър Кунева. Според нея е необходимо да се гарантира доброто приложение на новия Наказателно-процесуален кодекс. Върху работата по тази тема трябва да съсредоточим всичките си усилия, каза министърът и допълни, че време има, тъй като това ще бъде разглеждано през есента.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.