ИВАЙЛО КАЛФИН: БЪЛГАРИЯ ЩЕ ПРЕДСТАВИ СПЕЦИАЛНИ АНТИКОРУПЦИОННИ МЕРКИ ПРЕД ЕВРОКОМИСИЯТА
Планът за действие, който България ще представи утре в Европейската комисия, ще съдържа серия специални антикорупционни мерки извън редовния график за изпълнение на ангажиментите. Това съобщи за БНР вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, който участва в Международния форум за диалог и партньорство в Черноморския регион. Форумът се провежда в Букурещ.
Повече яснота за имотите и доходите на политиците е едно от нещата, с които България ще се ангажира пред Еврокомисията утре. За целта се предвижда Сметната палата да може не само да събира декларациите, но и да проверява тяхната достоверност. Вероятно ще бъдат въведени и сериозни санкции за неподаване на имуществена декларация.
Ивайло Калфин каза още, че не е изключено да бъде реализирана идеята на главния прокурор Борис Велчев за създаване на специално звено “Антикорупция”, което да се занимава конкретно с корупцията по високите етажи на властта. По румънски модел в това звено ще трябва да влязат млади, компетентни и неопетнени професионалисти, 30-40 на брой, които по думите на Калфин може да бъдат избрани и пряко от парламента.
Министърът добави, че България ще представи в Брюксел и механизъм за прозрачност на финансирането на политическите партии.
Според него от утрешните разговори на министър Меглена Кунева с Дирекция “Разширяване” на Европейската комисия ще зависи какво от българските предложения ще остане в плана за действие и точно в какъв вариант, но при всички случаи страната ни няма да спести усилия, за да преодолее пропуските в тези области.
Според председателя на Американския комитет за разширяване на НАТО Брус Джаксън ще бъде грешка, ако Европейският съюз отложи приемането на България заради проблемите с корупцията и престъпността. Европа едва ли ще допусне такава грешка, заяви Джаксън и добави: “Тези проблеми могат да бъдат решени по-добре, ако България е в ЕС, отколкото ако остане извън него. Затова ние подкрепяме присъединяването на страната на определената дата и сме сигурни, че на 1 януари идната година България ще е пълноправен член на съюза”.
Според Брус Джаксън, който е сред гостите на Черноморския форум в Букурещ, България, за разлика от други бивши социалистически страни, не е успяла да се справи навреме с проблемите на престъпността и корупцията, защото е проявила уникална склонност да поддържа силната държава, което винаги е за сметка на укрепването на гражданското общество и неговите демократични механизми.