Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
26-06-2006

И В РУМЪНИЯ ДОСИЕТАТА ОПРЕДЕЛЯТ ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ

В Румъния подобно на България, бившите сили за сигурност и досиетата на агентите на политическата полиция са основна тема в политическия живот.

Шестнайсет години след падането на комунизма фантомът на Секуритате продължава да измъчва румънската политическа сцена, след като някои ръководители бяха обвинени в сътрудничество с бившата политическа полиция, което направи неустойчива управляващата от година и половина в Букурещ дясноцентристка коалиция. Това се казва в коментар на агенция Франс прес, цитиран от Mediapool.

Националният съвет за проучване архивите на Секуритате (НСПАС) предизвика миналата седмица конфликт, като потвърди сътрудничеството на лидера на Консервативната партия, участваща в управляващата коалиция - Дан Войкулеску - със Секуритате.

Бизнесменът с интереси в енергетиката и медиите Войкулеску е писал през 70-те години под кодовото име "Феликс" доклади за колегите си във фирма, специализирана в областта на външната търговия.Дан Войкулеску енергично отхвърли обвиненията, като заяви, че това е "политическа машинация", в момент когато се канеше да заеме овакантения преди две седмици пост на вицепремиер, заеман от член на неговата партия – Георге Копос, обвинен в корупция.

Консервативната партия трябваше да реши в неделя на конгрес дали остава или не в правителството след разгласяването на тази информация.  Конгресът реши партията да остане в правителството през следващите шест месеца, но предупреди, че ще напусне кабинета на 1 януари 2007 година, ако нейните партньори - Демократическата партия,Национално-либералната партия и Съюзът на унгарците в Румъния - не изпълнят исканията й, сред които и предоговаряне на протокола за коалицията.

Наречена от вестниците "ветропоказател", Консервативната партия се присъедини към Алианса на Търичану след изборите през ноември, след като преди това подкрепяше Социалдемократическата партия, сега в опозиция.

Президентът Траян Бъсеску също е обект на обвинения, че е сътрудничил със Секуритате, отправени от бившия румънски президент Емил Константинеску.Константинеску обвини миналата сряда Бъсеску, че е предавал информации на бившата политическа полиция, когато е бил моряк.

Бившият президент изрази учудване от факта, че личното досие на Бъсеску не е сред архива на НСПАС. Той обвини румънската служба за разузнаване, че е укрила или унищожила официални документи.

Бъсеску, който е бивш шеф на румънската агенция за корабоплаване, базирана в Антверпен, Белгия, призна, че е трябвало да съставя доклади за различни държавни институции, но отхвърли твърдeнията, че е бил замесен в дейности на политическата полиция.

Константинеску заяви, че се е сдобил с нови документи, доказващи миналите връзки на Бъсеску със Секуритате.

Фантомът на Секуритате тревожи и влиятелната Румънска православна църква. Патриарх Теоктист също е обвинен от директора на правителствения Институт за проучване на престъпленията на комунизма Мариус Опря, че е бил информатор на политическата полиция.

Наричан "Червеният патриарх", Теоктист е критикуван, че е приел да бъдат разрушавани църкви по нареждане на бившия диктатор Николае Чаушеску, както и да бъдат преследвани хиляди свещеници.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.