Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
19-07-2006

КАК ВИНОПРОИЗВОДСТВОТО В ЕС ДА СТАНЕ ПО-КОНКУРЕНТОСПОСОБНО, ОБСЪЖДАТ ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ МИНСТРИ ДНЕС

(допълнен вариант) EUobserver пише, че предстоят месеци на усилени преговори, преди да се стигне до споразумение за реформата във винопроизводството.

Днес еврокомисарят по земеделието Мариан Фишер Боел ще представи подробно идеята си за реформа на сектора пред министрите на земеделието от страните-членки и ще изслуша техните евентуални забележки и съображения.

Дискусията ще се състои в рамките на редовното заседание на министрите на земеделието от страните-членки днес в Брюксел.

Медиите припомнят, че целта на еврокомисаря по земеделието е да превърне сектора на винопроизводството в ЕС в по-конкурентоспособен. Предвижда се ограничаване на свръхпроизводството като идеята е в следващите 5 години да се унищожат 11.8 на сто от лозарските масиви.

Реформата на сектора на виното, предложена от ЕК, бе подложена на ожесточена критика от страните, водещи производителки на вино като Испания, Франция и Италия.

Освен това Кипър, Люксембург, Малта, Унгария, Португалия и Австрия също са мащабни винопроизводителки. Най-крупните консуматорки са Великобритания и скандинавските страни.  Дания и Швеция призовават държавните фондове за сектора да бъдат спрени, за да се гарантира реална конкуренция.

Близо милион и половина са винопроизводителите в целия Европейски съюз. Те произвеждат много повече, отколкото се изпива на вътрешния европейски пазар. Затова милиони литри вино биват ре-дестилирани или превръщани в индустриален алкохол или в биогорива. Това струва близо 500 милиарда евро на Евросъюза годишно.

Френски дипломати на нарекли идеите за реформи “неприемливи”, а Испания е предупредила, че намаляването броя на насажденията с лозя би довело до масова пустинизация на най-горещите точки в Европа.

Мариан Фишер Боел казва: “Ако не направим смела реформа, винопроизводителите в Европа ще преживеят мъчителна смърт”.

Темата ще бъде разгледана от аграрните министри от ЕС отново през есента, а Еврокомисията се очаква да представи официален план през декември или в началото на следващата година по темата.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.