ЕС ПОДКРЕПЯ „НОВИЯТ СВЕТОВЕН ЕНЕРГИЕН РЕД”
Отворени нефтени и газови пазари и използването на повече ядрена енергия ще формират основата на новата енергийна политика на индустриалните сили. ЕС приветства споразумението, но призова Русия да изпълни поетите ангажименти на срещата на Г-8, съобщава Euobserver.
Клубът Г-8 – САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Италия, Канада, Германия и Япония – в неделя се споразумяха за общо изявление, в което се посочва важността на отворените енергийни пазари и свободното движение на инвестиции.
Желанието на САЩ, Великобритания и Франция за включване на силна подкрепа за ядрената енергетика беше ограничено заради съпротивата на Германия и Италия, чието население е традиционно настроено против атомната енергетика.
Споразумението на Г-8 извежда енергийната политика на Европейския Съюз на световно равнище, заяви председателят на Европейската Комисия Жозе Мануел Барозу. „Това е нов световен енергиен ред”, добави той.
„Смятам, че принципите, които се опитваме да въведем в Европа, са същите каквито виждаме в Г-8 – откритост, прозрачност, солидарност, ефективност и предвидима законова среда”, добави Барозу.
Той обаче внесе нотка на предпазливост спрямо най-големият енергиен доставчик на Европа – Русия. Според ЕК Русия трябва да поеме повече отговорности като например подписването на Договора за енергийна Харта, който трябва да ограничи руския монопол в доставките на газ от Централна Азия за Европа.
Втората главна проблемна точка в програмата на Г-8 бе разразилият се на ново конфликт в Близкия Изток.
Участващите в срещата страни поддържаха различни позиции за това, кои са виновните за ескалацията на напрежението. САЩ и Великобритания изразиха твърда подкрепа за Израел, като отправиха обвинения към Сирия и Иран, че подклаждат напрежението в Ливан. Франция и Русия от друга страна изказаха мнение, че реакцията на Израел е пресилена.
В крайна сметка лидерите на Г-8 се споразумяха за текст на обща декларация, в която се призовава за спиране на насилието и да бъдат освободени задържаните израелски войници. В декларацията също така се осъжда екстремизма и се посочва правото на Израел да се защитава, като страната се призовава да прояви сдържаност.