ГЪРЦИТЕ ЩЕ ТРЯБВА ДА РАБОТЯТ ДОКАТО НАВЪРШАТ 75 ГОДИНИ
Младите гърци, които излизат на пазара на труда от средата на 90-те години ще трябва да работят докато навършат 75-годишна възраст за да се избегне колапс на системата за социално осигуряване, съобщава EUobserver, позовавайки се на доклад на гръцката Алфа – Банк.
17-страничното проучване на банката разглежда подробно демографията на Гърция и бъдещето на системата й за социално осигуряване. Тази система е толкова претоварена, че от години Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Европейската Комисия и Международния Валутен Фонд предупреждават за възможните последствия.
Германският вестник “Ханделсблат” отбелязва, че повечето гърци посрещатс голяма тревога възможността да трябва да работят толкова дълго. Вестникът посочва, че гърците едва сега свикват да работят до 65- годишна възраст. През 80-те и 90-те държавните служители са се пенсионирали на 50 години.
Средната възраст за пенсиониране е все още под 60 години, като в същото време страната има по-висока от средната за ЕС продължителност на живота и по-ниска раждаемост.
Гърция обаче е само една от страните с подобни проблеми. В целия континент хората живеят по-дълго, а тенденцията за спад на раждаемостта се запазва.
Наскоро Германия прие болезнени социални реформи за да се опита да се справи със същия проблем- твърде много хора, напускащи пазара на труда и недостатъчно младежи за да го попълнят.
Португалия се опитва да се справи с проблема чрез акцентиране върху увеличаване на раждаемостта. Премиерът Жозе Сократес планира работниците с две или по-малко деца да плащат по-големи пенсионни вноски, докато тези с повече от две деца да плащат по-малки вноски.
Портал ЕВРОПА припомня, че миналата седмица английският вестник “Индипендънт” направи репортаж за продажбата на български бебета в Гърция именно заради ниският прираст на населението и сложната административна система за осиновяване на деца.