Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
07-09-2006

РАТИФИКАЦИЯТА НА ПРИСЪЕДИНИТЕЛНИЯ ДОГОВОР МОЖЕ ДА ЗАБАВИ ЧЛЕНСТВОТО НИ В ЕС, ДОПУСКА ГОВОРИТЕЛ НА ЕВРОКОМИСИЯТА

ВАН ОРДЕН: КРАЙНОТО РЕШЕНИЕ ОСТАВА ЗА ДЕКЕМВРИ. 

Париж не харесва Финландското председателство? 

Говорителят на Европейската комисия Миколай Довгйелевич коментира пред РФИ, че един от проблемите пред навременното влизане на България към ЕС е неприключилата ратификация на присъединителния договор от "някои страни-членки".

Репортерка от световната служба на РФИ (Радио Франс Ентернасионал) пита говорителя на ЕК, "дали се отива към едногодишно отлагане, както сочат всички индикатори"?

Миколай Довгйелевич (Micolaj Dowgielewicz, на снимката - бел. ред.) отговаря така: "Не мога да кажа днес какво ще реши Европейската комисия в края на месеца. Не мога да коментирам и слуховете в тази посока. Вярно е, че все още са необходими много усилия от страна на България и Румъния за изпълняване на критериите за членство, но през последните месеци е отчетен и доста напредък. Когато говорим за членството сега или през 2008 г. трябва да имаме предвид и фактът, че Договорът за присъединяване на България и Румъния към ЕС все още не е ратифициран в националните парламенти на някои страни-членки."

"Трябва да изчакаме", отсича говорителят на ЕК и казва пред РФИ, че ЕК ще вземе решението за разширяването на ЕС с България и Румъния "преди края на септември". 

Една от страните, в които ратификацията на Договора все още не е факт, е Франция.

Междувременно днес журналист попита на редовен брифинг говорителя на френското Външно министерство дали е вярно, че президентът Ширак е нарекъл финландският външен министър Мати Ванханен "некомпетентен и не струва".

Говорителят отрече Жак Ширак да е критикувал финландския първи дипломат и изобщо финландското председателство на ЕС - става ясно от прес-съобщение на Ке Д-Орсе, получено в редакцията на Портал ЕВРОПА.

"Финландия се справя великолепно с председателството на ЕС, особено що се отнася до ливанската криза". Говорителят на дипломатическото ведомство в Париж уточни още, че френската министърка по европейските въпроси Катрин Колона в момента е на посещение във Финландия.

Портал ЕВРОПА припомня, че влиятелният френски седмичник "ЕКСПРЕС" писа, че френският президент е разкритикувал остро финландския първи дипломат. Изданието пише още, че Ширак не харесва начина, по който скандинавската държава управлява ротационно ЕС.

/Mediapool/ Докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден заяви пред БНР, че очаква на 26 септември Европейската комисия да даде зелена светлина за присъединяването на страната ни към ЕС на 1 януари 2007 г., но решението по този въпрос, както и за налагането на евентуални предпазни клаузи, ще бъде формирано от Европейската комисия в следващите две-три седмици.

Окончателното политическо решение за България няма да бъде взето през октомври, както се очакваше, а на срещата на държавните и правителствените ръководители от ЕС в средата на декември, подчерта Орден. Този вариант не се съобщава за първи път. Още след мониторинговия доклад за напредъка на България през пролетта бе съобщено, че решението за членството ни ще бъде взето или през октомври, или на срещата на върха през декември. По-късното решение обаче бе посочено от експерти като нецелесъобразно, защото в оставащите дни до края на годината трудно могат да се направят съпътстващите го финансови или административни промени в общността.

/netinfo/ Според кандидата за президент Неделчо Беронов оценката на ЕС за готовността на България да бъде приета догодина в съюза е тревожна, тъй като има вероятност да бъдат наложени "решително трудни предпазни клаузи". Той заяви това на среща с гражданите на Видин.

Това показва, че нашето управление, макар и създадено за подготовка на страната ни за влизане в ЕС, не е направило необходимото, уточни Беронов. ЕС години наред обръщаше внимание на тези проблеми и сега преповтаря, че те не са решени, а това е генералният знак за отрицателната оценка, която заслужава сегашното управление на България, подчерта той. По думите на Беронов сегашното правителство е създадено по инициативата и с голямото участие на президента Първанов, който трябва да отговаря и за последиците от това управление.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.