ЕС ПРЕДУПРЕЖДАВА ЗА ВЪЗМОЖНИ САНКЦИИ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО
Твърде вероятно е България да не получи достъп до европейските фондове за земеделие чак до септември 2007 г. Това съобщи ръководителят на отдела за България в дирекция „Разширяване" на Европейската Комисия Бриджит Чарнота за вестник „Дневник".
Неизплащането на субсидиите за земеделие, или ограничаването им, са възможни „съпровождащи мерки", посочени в доклада на ЕК от миналата седмица.
За да бъдат изплащани средства на земеделските производители, трябва да са изпълнени няколко условия. Първо трябва да има ортофотокарта на цялата обработваема земя в страната. Освен това трябва да бъде създадена информационна система за администриране и контрол, която представлява база данни за фермерите и принадлежащите им парцели. Същевременно трябва да бъде акредитирана Разплащателната агенция, която разпределя средствата между фермерите.
Докато ортофотокартата има шанс да бъде готова скоро, работата по следващите две условия закъснява. Чарнота обясни, че дори и агенцията да е готова до март (дадената от комисията отсрочка), което според нея не е много вероятно, тя надали ще започне да работи преди септември. Причината е, че трябва да бъде проверена и акредитирана. По думите на европейския експерт техническата страна е твърде сложна, защото трябва да се направи проверка на качеството на данните на системата, като това да се проверява дали наистина дадена земя принадлежи на кандидатстващ за финансиране фермер.
Чарнота обясни още за „Дневник", че има реална опасност България да не може да използва средства и от структурните фондове на ЕС, нито да кандидатства по нови проекти от предприсъединителните фондове. Тук проблемът е акредитацията по системата за децентрализирани плащания EDIS, която все още не е завършена. Според записаните срокове това трябва да стане до края на годината. Ако комисията реши да спре достъпа до фондовете, единствено предварително одобрените проекти ще могат да се осъществят, обясни Чарнота.
На въпрос как се е стигнало до тази ситуация тя каза: "Както гласи поговорката, няма смисъл да тичаш, ако не си тръгнал навреме." По думите й преди години, когато България е поела ангажимента за създаването на система за управление на фондовете, е изглеждало, че "София има цялото време на света". "Но работата, когато се отлага, обикновено се натрупва", коментира Чарнота. Тя изрази съжаление, че е възможно да се стигне дотам страната да не усети веднага една от най-чаканите ползи от членството - достъпа до европейски пари.