Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
03-11-2006

ДО КРАЯ НА МЕСЕЦА НС ИЗБИРА ВРЕМЕННИ ДЕПУТАТИ В ЕВРОПАРЛАМЕНТА

До края на ноември Народното събрание ще гласува в Европарламента да отидат временни български депутати, тъй като на 1 януари България става член на Евросъюза и трябва да има свои пълноправни представители в ЕП. Първите редовни избори за Европарламент у нас ще са през пролетта, най-вероятно през май, едновременно с вота в Румъния, казаха пред Mediapool депутати от управляващото мнозинство.

Тези избори ще са междинното премерване на силите между приключилите президентски избори на 29 октомври и местните избори през есента на следващата година.

Гласуването няма да се различава много от вота за народни представители в българския парламент - ще е пропорционален. Всяка партия обаче, независимо дали е парламентарно представена или не, ще прави само една национална листа. Кампанията, както и при парламентарни избори, ще е един месец.

"Цялата държава ще е един многомандатен район, а в листите ще бъдат записани 18 кандидати за Европейския парламент (ЕП)", обясни Кристиян Вигенин (Коалиция за България), който в момента е и евронаблюдател.

В тези избори вероятно ще се предостави възможност и на граждани на ЕС да гласуват, коментира Вигенин.

"В листите си ще имаме 18 души и колкото гласове те получат - дали ще са много или малко, толкова депутати ще имаме", заяви Станимир Илчев, депутат от НДСВ и евронаблюдател.

За провеждането на новите избори ще бъде приет нов закон.

До избора на новите евродепутати, обаче, България ще бъде представяна в ЕП от временни. Те ще бъдат гласувани от Народното събрание, което най-вероятно ще "преназначи" сегашните евронаблюдатели, но с някои изключения.

Миналата година 18-те места за България в ЕП бяха разпределени пропорционално между политическите сили в Народното събрание - шестима от Коалиция за България, трима от ДПС, четирима от НДСВ, по един от ДСБ, "Атака" и БНС. ОДС имаше двама евронаблюдатели - Мария Капон и Мартин Димитров, но Капон напусна парламентарната група и стана независим депутат. Наскоро СДС обяви, че ще номинира Филип Димитров за ЕП. ДСБ най-вероятно ще изпрати Константин Димитров вместо досегашния евронаблюдател Димитър Абаджиев, за когото се говори, че ще напуска партията си.

При гласуването на временните избраници в ЕП вероятно ще възникне конфликт заради новото съотношение между парламентарните групи, тъй като в ОДС и "Атака" останаха с по-малко депутати. По този повод левицата ще се опита да увеличи квотата си от 6 на 7 души за сметка на ОДС, които ще имат право само един евродепутат.

В състава на групата евродепутати от левицата ще настъпят промени, тъй като сегашният евронаблюдател Александър Арабаджиев бе посочен от кабинета за съдия в Съда на Европейските общности.

Най-вероятно Народното събрание ще се опита да предотврати и избирането на Димитър Стоянов от "Атака" за временен евродепутат, след като миналия месец той скандализира Европарламента с раститски коментари по адрес на унгарската депутатка от ромски произход Ливия Ярока. Затова най-вероятно ще бъдат въведени нови правила за гласуване на номинациите.

Ако "Атака" отново предложи Стоянов за временен евродепутат, управляващите се заканиха, че ще гласуват поименно кандидатурите за поста на всички партии, и така ще парират избирането му. "Няма да позволим той отново да отиде в Европарламента, защото направи голям гаф, не може да ни представлява", казаха депутати от мнозинството.

Това не пречи Стоянов да бъде в листата на "Атака" при редовния избор на евродепутати през пролетта и да спечели място в ЕП.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.