МАКЕДОНСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ ПОДГОТВЯ ДЕКЛАРАЦИЯ В ЗАЩИТА НА ОМО "ИЛИНДЕН"
Македонският парламент подготвя декларация в подкрепа на македонското малцинство в България. Това съобщава в днешния си брой скопският Утрински весник, цитиран от News.bg.
Изданието коментира, че се очаква декларацията, която е по инициатива на депутата от ДОМ Лиляна Поповска, да получи широка подкрепа.
Депутати от ВМРО-ДПМНЕ, сред които Влатко Гьорчев, Петър Попарсов, Гоце Марковски, Веле Георгиевски, са изпратили писма до Парламентарната асамблея на ОССЕ, Съвета на Европа и до други европейски институции, в които заявяват подкрепата си за регистрация на ОМО "Илинден" - ПИРИН в България.
Утрински весник отбелязва, че реакцията на парламента идва със закъснение и е резултат от острите критики на македонските медии за отношението на България по въпроса и „насилието, което оказва българската полиция върху членовете на ОМО „Илинден" - ПИРИН".
С тази декларация се опитваме да покажем, че като държава отстояваме висшите принципи за зачитане на човешките права и правата на малцинствата навсякъде на Балканите, заявява вносителката.
Лидерът на Демократическия съюз Павле Траянов от парламентарната трибуна заяви, че България се държи изключително недемократично.
Европейският съюз и Европейската комисия трябва да засилят механизмите си на влияние, за да принудят България като бъдеща страна-членка да почита европейските и демократични принципи.
Социалдемократът Есад Рахик от своя страна заяви, че постъпката на българските власти, които отказват да регистрират партията на македонското малцинство, е „срам за държавата".
Смятам, че духът на Тодор Живков още живее в България. Призовавам всички интелектуалци, демократи да се обявят против фашисткото отношение на българската полиция спрямо македонците, допълва депутатът.
Портал ЕВРОПА припомня, че преди обсъждането на доклада на Джефри ван Орден за България в текста беше внесена поправка в параграф 13 а, от името на евродепутатите Милан Хорачек, Йоост Лагендайк, Ангелика Беер и Ели де Грюн, в която се "призовават българските власти да гарантират, че повече няма да бъдат създавани пречки за регистрацията на политическа партия на етнически македонци и да сложат край на всички форми на дискриминация и тормоз, насочени срещу това малцинство". Тази поправка бе отхвърлена от външната комисия на ЕП. Депутатите от групата на зелените оттеглиха предложението си преди гласуването на доклада от Европейския парламент.
Евродепутатите отхвърлиха и изменението предложено от Групата на Зелените/Европейски свободен съюз, което призоваваше "българските власти да зачитат правата на малцинствата и да изпълняват решенията на Европейския съд по правата на човека".