Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2006

ПРОДЪЛЖАВА СРЕЩАТА НА ВЪРХА НА ЕС В БРЮКСЕЛ

Днес продължава срещата на върха на страните - членки на Европейския съюз в Брюксел.

Основните теми на разговорите ще продължат да бъдат разширяването, миграцията, по-ефективната вътрешна и външна политика. Обсъждат се още конституционната уредба и функционирането на европейските институции.

Европейският Съвет ще гласува проекторешението за приемане на България и Румъния за пълноправни членове на общността от 1 януари от 2007 г. "Присъединяването на България и Румъния отбелязва успешното завършване на петото разширяване", пише в текста на документа, цитиран от агенция "Фокус".

Европейските ръководители заявиха тази нощ, че са близо до консенсус по въпроса разширяването на съюза с нови членки да бъде забавено с оглед на необходимостта да бъдат реформирани неговите институции, съобщи Netinfo.

"Разбираме необходимостта от комбиниране на стратегическата визия за разширяване с капацитета за интегриране в ЕС, т.е. със способността на страните-кандидати да спазват критериите на ЕС", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу на пресконференция тази нощ.

"Критериите трябва да се спазват стриктно. ЕС няма да поставя нови прегради и няма да затваря врати", каза на свой ред финландският премиер Мати Ванханен, чиято страна председателства ЕС до 31 декември.

Очаква се днес лидерите на Европейския съюз да изразят подкрепата си за европейското бъдеще на Западните Балкани, но и да решат бъдещото разширяване на съюза да бъде забавено, докато не бъдат реформирани неговите институции и не бъде намерено решение на институционалната криза, възникнала с френското и холандското отхвърляне на европейската конституция.

Преди 2009 г. обаче не се очертава никакъв изход от кризата с конституцията, посочва АФП. На фона на общата апатия по този въпрос, Люксембург и Испания предложиха да се организира среща на 26 януари в Мадрид на 16-те страни, които ратифицираха конституцията, за да бъде намерено решение на проблема, възникнал с отхвърлянето на конституцията от Франция и Холандия.

"Общото усещане е, че двата процеса - задълбочаването, т.е. постигането на нов конституционен договор, и разширяването на ЕС, трябва да вървят паралелно", каза премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер.

Европейските ръководители ще обсъдят днес капацитета на интегриране в ЕС с нови членки. Решението на външните министри на ЕС тази седмица за частично замразяване на преговорите за членство с Турция, след като Анкара отказа да установи транспортни връзки с членката на ЕС Кипър, сне от лидерите напрежението да обсъждат въпроса вчера, но днес те трябва да дадат мнението си по него.

Вчера те обсъдиха ситуацията със Сърбия, преговорите за сътрудничество с която бяха замразени, докато не осъществи пълно сътрудничество с Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, като залови обвинените във военни престъпления, включително генерал Ратко Младич.

Очаква се ЕС на 27-те да се разширява плавно с приемането на Хърватия към 2010 г., и по-късно на останалите страни от Западните Балкани - Македония, Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина и Сърбия.

Що се отнася до Турция, процесът може да продължи най-малко 10-15 години, а може и повече, посочват световните агенции.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.