ЕВРОПАРЛАМЕНТЪТ ПОИСКА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА ОБЩАТА ПОЛИТИКА КЪМ ЛИБИЯ, АКО МЕДИЦИТЕ НИ НЕ БЪДАТ ОСВОБОДЕНИ
Европейския парламент поиска незабавно освобождаване на българките в Либия, съобщи Пресслужбата на ЕП.
Днес членовете на Европейския парламент приеха с гласа 567 "за", един "против" и седем "въздържали се" резолюция в подкрепа на българските медицински сестри и палестинския доктор в Либия. Те осъдиха смъртните присъди, призоваха Полковник Кадафи да направи необходимото за незабавното им освобождаване, а при липса на положителен изход от делото, Комисията и Съветът да обмислят преразглеждане на общата политика на ЕС към Либия.
Европейският парламент осъди решението на Наказателния съд в Либия от 19 декември 2006 г., което повторно призна за виновни и осъди на смърт петте български медицински сестри и палестинския лекар. Депутатите подчертават, че от януари 2007 г. процесът в Бенгази директно засяга петима граждани на Европейския съюз. Те изразяват сериозна загриженост относно основанието, на което срещу обвиняемите е било повдигнато съдебно преследване и за отношението към тях по време на задържането под стража, както и за голямото забавяне на процеса.
ЕП призовава Полковник Кадафи да упражни правомощията си за незабавното освобождаване на българките и палестинеца. Депутатите също приканиха либийските власти да анулират смъртните присъди и да разрешат на случая на хуманитарна основа. Те призоваваха Комисията и Съвета да предприемат действия спрямо либийското правителство за бързо освобождаване на медиците.
ЕП призовава Комисията и Съвета, при липса на положителен изход от делото, да обмислят преразглеждане на общата политика към Либия във всички съответни сфери, в които Съюзът счита това за целесъобразно.
Членовете на ЕП изразиха пълна солидарност с жертвите на заразяването с ХИВ/СПИН в Бенгази. В тази връзка те призоваваха Комисията, Съвета и държавите-членки да продължат да оказват помощ за прилагането на Плана за действие срещу ХИВ и да подкрепят Международния фонд - Бенгази, с цел да се облекчи страданието на заразените деца и техните семейства и да се помогне на либийските власти да предотвратят и да се преборят с разпространението на заразата със ХИВ в страната.
Депутатите подчертаха решителността си да следят отблизо случая и приканиха Комисията и Съвета да държат Европейския парламент в течение на всяко ново развитие.
Те изразиха категоричната си позиция против смъртното наказание по принцип. Те напомниха, че ЕС счита, че премахването на смъртното наказание допринася за укрепването на човешкото достойнство и за прогресивното развитие на правата на човека. Те подчертаха, че ЕС е разширил този ангажимент и сега работи за премахване на смъртното наказание както в Съюза, така и в трети страни.
Вчера, 17 януари европейските депутати обсъдиха с представителите на Съвета и Комисията случая в Либия и се обявиха против повторното им осъждане на смърт. Много от тях призоваха за по-твърда позиция в преговорите с либийските власти.