Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
22-01-2007

СРЪБСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ ПЕЧЕЛЯТ ИЗБОРИТЕ, НО НЯМА ДА СЪСТАВЯТ ПРАВИТЕЛСТВО

Сърбия ще има правителство, съставено от партиите от демократичния блок. Това показват първите предварителни резултати от произведените вчера парламентарни избори, съобщава Netinfo.

В новия сръбски парламент влизат шест партии и коалиции: по последни данни на на неправителствения Център за свободни избори и демокрация на базата на 90 % преброени бюлетини Сръбската радикална партия получава 28,7 на сто от гласовете, или 81 мандата в сръбския парламент, Демократическата партия на президента Борис Тадич - 22,9 на сто или 65 депутатски места, коалицията на партията на премиера Воислав Кощуница Демократическа партия на Сърбия и Нова Сърбия - 16,7 на сто или 47 места в парламента, Г17 плюс - 6,8 на сто или 19 места, Социалистическата партия на Сърбия - 5,9 на сто или 16 депутати, коалицията около Либералнодемократическата партия - 5,4 процента или 15 депутати.

Характерна за тези избори е високата избирателна активност - около 60 процента от избирателите гласуваха, което е най-голямата активност от изборите през септември 2000 г.

Анализаторите са единодушни, че формирането на новото правителство ще бъде продължителен и труден процес.

Сръбската радикална партия спечели изборите, но няма да може да сформира правителство, защото "няма партньор за коалиция", каза заместник-председателят на СРП Томислав Николич на пресконференция в Белград.

Той заяви и че няма да подкрепи евентуално правителство на малцинството, нито ще иска СРП да състави правителство на малцинството, подкрепено евентуално от някои други партии.

Лидерът на втората по брой на депутатските места Демократическа партия Борис Тадич обяви, че партията е постигнала най-големия си успех досега /на изборите през 2003 г. тя получи 12,6 на сто от гласовете, т.е. 37 мандата, а сега спечели 22,59 процента или 65 места в парламента, т.е. почти удвои резултата си - бел. ред/. Партиите с европейска ориентация получиха мнозинство от две трети и партията, която има най-много гласове в демократичния блок, има предимство при формирането на правителството, посочи Тадич. Той заяви, че ДП ще влезе в преговорите за съставяне на новото правителство с искането да получи премиерския пост. "Възможно е преговорите за новото правителство да не протекат леко, но очаквам конструктивност от всички партии", каза Тадич и добави, че консултациите вероятно ще започнат още днес.

Лидерът на Демократическата партия на Сърбия Воислав Кощуница също изрази задоволство от постигнатите резултати на своята партия. "Що се отнася до съставянето на новото правителство, президентът е този, който трябва да намери премиер, който да може да си осигури мнозинство в парламента. Ние сме открити за преговори", каза Кощуница и добави, че очаква всички партии да бъдат отговорни и конструктивни по време на преговорите за правителството.

Следващото правителство ще бъде съставено от партиите, които победиха на 5 октомври (тези, които свалиха Милошевич), но то ще има кратък живот заради съществуващото пълно недоверие между Демократическата партия и Демократическата партия на Сърбия, смята сръбският анализатор Владимир Гоати.

Преговорите за статута на Косово и договорът около подялбата на министерствата също ще повлияят върху продължителността на управление на правителството, посочва той.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.