ПРЕСТОЙ ОТ 60 ДНИ В ЕС НЕОБХОДИМ ЗА ГЛАСУВАНЕ ЗА ЕВРОДЕПУТАТИ
Избирателни секции на изборите за евродепутати ще могат да се разкриват извън страни-членки на Европейския съюз при минимум 20 желаещи да гласуват. Те трябва да са подали декларация, че отговарят на условията, записани в Закона за избиране на представители в Европейския парламент. Това е заложено в приетите на второ четене текстове от закона за избор на европейски депутати, съобщи Агенция "Фокус".
Декларацията трябва да се подаде не по-късно от 20 дни преди изборите в съответното консулство на страната, извън ЕС.
Декларацията трябва да удостоверява, че даденият избирател е бил в България или страна-членка на Европейския съюз поне 60 дни през последните три месеца преди изборите. В тази декларация трябва да бъде посочено още, че постоянният и настоящият му адрес са на територията на съюза. Поправката се прави, за да може гражданите, които отговарят на условията, но в деня на изборите им се налага да пътуват извън ЕС, да могат да се възползват от конституционното си право на глас.
Лицата, декларирали, че ще гласуват извън територията на България, няма да могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в деня на самите избори, за да гласуват в страната ни, решиха още депутатите.
Президентът на България в срок не по-късно от 60 дни преди изборите трябва да издаде указ за датата. Президентът ще утвърждава и вида на изборните книжа, след което трябва да ги обнародва в Държавен вестник.
Междувременно днес директорът на Информационния офис на Европейския парламент у нас Тоон Стрепъл заяви, че няма да има проблем, ако изборите за европарламент не са през май, съобщи News.bg.
Помолен да коментира приетия от Народното събрание спорен принцип за уседналост, Тоон Стрепъл обясни, че Европейският съюз оставя възможност отделните държави сами да вземат решение дали да позволят на гражданите си в чужбина да гласуват за евродепутати.
„Всички членове на ЕС са абсолютно свободни да определят правилата за изборните закони. Не е в компетенцията ми да коментирам правилата, приети от националните парламенти, но е лесно да се коментира защо страните избират различни принципи.
Парламентите имат право да определят какви партии ще участват в изборите", добави още Тоон Стрепъл.
Той призова българските избиратели да гласуват на предстоящите избори, защото все повече въпроси и проблеми ще се решават на европейско, а не на локално ниво.