Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
13-03-2007

РАЗКРИТ ПЛАН НА ЕС ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КОСОВО


Европейският Съюз е напреднал с плановете си да замени администрацията на ООН в Косово, въпреки неразрешения въпрос за бъдещето на провинцията. Това се разкрива в секретен доклад на ЕС, съобщава агенция „Асошиейтед Прес", цитирана от EUobserver.

Документът представен на АП в понеделник, очертава прехода от администрацията на ООН - UNMIK, наброяваща 3000 служители и управляваща Косово от 1999г., към наследника й от ЕС.

Съюзът предвижда делегация на ЕС от 72 души, подкрепяна от 200 местни служители, която да контролира изпълнението на плана на ООН.

Местното правителство ще има директната отговорност за управлението на Косово, но главния представител на ЕС ще има право на вето върху правителствените решения и властта да уволнява служители, които пречат на изпълнението на резолюцията на Съвета за Сигурност на ООН.

Планът за действие на ЕС ще струва вероятно 18.5 млн. евро до края на годината и е учудващо решителен, като се има предвид, че Белград и Прищина все още не са постигнали споразумение, коментира EUobserver.

Съюзът не само предполага окончателното одобрение на плана на Ахтисаари, поставящ Косово по пътя към независимостта, но е готов и да го наложи, въпреки че Сърбия отказа провинцията да получи независимост.

Сръбски правителствени служители отказаха да коментират плана на ЕС, като заявиха, че не са го виждали.

Политическият съветник на косовския президент, Мухамет Хамити приветства „разумното и експедитивно планиране от страна на ЕС на бъдещата цивилна администрация, водена от съюза", въпреки че косовското правителство се надявало на не толкова „натрапчиво" външно присъствие, което не би препятствало работата на косовските институции.

Междувременно вчера вечерта външната комисия на Европейския Парламент изрази пълна подкрепа за плана на Ахтисаари, но отказа явно да изрази подкрепата си за бъдещата независимост на Косово.

Според парламентарния доклад, единственото устойчиво споразумение за Косово е това, което „дава на спорната провинция достъп до международните финансови организации... предвижда международно присъствие за запазването на многоетничния характер на Косово... предоставя международна подкрепа за развитието на ефективни, самоиздържащи се институции за цялото население на Косово.. и позволява на Косово да постигне стремежа си за интеграция в Европа".

Евродепутатите обаче отказаха да предложат как да се нарича статута и отхвърлиха призива за „суверенност, надзиравана от международната общност", който се споменава в оригиналния доклад. 34 депутати гласуваха против предложението, докато 33 го подкрепиха.

„Това е противоречие" заяви холандския „зелен" депутат Йост Лагендайк, вносител на доклада. В интервю за EUobserver, той заяви: „докладът е ясно описание на независимост или контролиран суверенитет".

„Ние не сме дипломати и аз очаквах от ЕП да бъде възможно най-недвусмислен". „Еднозначната позиция на парламента би била от помощ за господин Ахтисаари", подчерта той.

Представители на страни като Румъния, Гърция, Кипър и Испания, обаче отстояваха позициите на страните си, които се притесняват, че Косово може да послужи като прецедент за други територии, които желаят да се отцепят.

Според Лагендайк „контролирания суверенитет е най-добрата възможност за установяване на рамка, гарантираща стабилността и защитата на всички общности в Косово, както и дълготрайното икономическо и социално развитие на провинцията".

„Допълнителното забавяне не е в ничий интерес", добави той, надявайки се ЕП да има ясна позиция по врене на окончателното гласуване на доклада в пленарна зала на 29 март.

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.