Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
19-03-2007

ОЧАКВА СЕ БРЮКСЕЛ ДА НАЛОЖИ ЗАБРАНА ЗА ИЗНОСА НА МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ ИЗВЪН ЕС ОТ НЕЛИЦЕНЗИРАНИТЕ ФИРМИ

Министърът на земеделието Нихат Кабил ще участва в поредното заседание на Съвета по земеделие и рибарство, което се провежда днес и утре в Брюксел, съобщава „Дневник". Земеделските министри ще обсъждат проблемите в търговията с Руската федерация, птичия грип и организацията на пазара на зърно.

По време на срещата Кабил ще обсъди с европейските ветеринари допълнителни гаранции от българска страна за спазването на европейските изисквания и за възможността за износ на млечни продукти в трети страни от фирми, които нямат европейски лицензи.

Междувременно представители на млекопроизводителите съобщиха за „Дневник", че Европейският комитет по безопасността на храните вероятно ще отхвърли по време на заседанието си в сряда искането на българските мандри да изнесат за трети страни произведеното през миналата година овче, биволско и козе сирене.

Въпросът беше поставен от асоциациите на млеко- и месопреработвателите пред главна дирекция САНКО в края на февруари, когато в Брюксел се проведе техническа среща с участието на европейски и български ветеринарни власти.

Мениджърите предложиха натрупаните близо 3 хил. тона млечни продукти, които поради 60-дневния срок на зреене не бяха изнесени до края на 2006 г. за САЩ и арабските страни, да бъдат изнесени през тази година. Подобен експорт е възможен единствено с извънредното разрешение на постоянния комитет към Европейската комисия.

Според европейското законодателство търговията в рамките на ЕС и извън общността може да стане само от лицензирани преработватели. Досега ЕК одобри едва 30 български мандри и месопреработвателни предприятия. Проблемът е, че свръхзапасите със сирене са основно в малките мандри, които не влизат в този списък. "Компаниите изработиха аргументиран анализ на ситуацията, като бяха приложили и декларации на търговските им партньори от САЩ, Ливан и Австралия, одобряващи вноса на сирене от нелицензираните български предприятия", припомни Михаил Тачев, председател на Национална асоциация на млекопроизводителите в България. В специално обръщение към медиите браншовиците дори настояваха ЕС да наложи преходен период за адаптиране на мандрите към евронормите, въпреки че в преговорите за присъединяване страната не е имала подобно искане.

"Законодателството на ЕС трудно допуска изключения от правилата и ако действа един казус, друг не се допуска. Ако бъде разрешен износът на нелицензирани предприятия, автоматично ще отпадне възможността на одобрените да експортират", обясни за „Дневник" Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България.

Подобно е становището и на българските ветеринари, които припомнят, че всяко одобрено българско предприятие има идентификационен номер, без който не може да търгува нито в рамките на общността, нито извън нея. Целта е да се гарантира идентичността в качеството на европейската продукция. Не случайно ЕК втвърди позицията си към преработвателите, след като Русия заплаши да затвори пазарите си, ако България и Румъния не адаптират сектора си към европейските норми за качество. Ако Брюксел не одобри искането, българските мандри трябва да реализират продукцията си основно на вътрешния пазар. Срокът на годност на млечните продукти е една година, което означава, че овчето и биволското сирене трябва да се пласират най-късно до август-септември. Забраната за експорта ще се отрази на търговския баланс на сектора, който отчете най-добрите си постижения през миналата година. Общият износ на сирене и кашкавал достигна 20 хил. т, рекорд, който не беше отчитан близо 20 години.

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.