Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
27-03-2007

БРЮКСЕЛ СЕ СТРЕМИ КЪМ ВЪВЕЖДАНЕТО НА ОБЩА ДАНЪЧНА ОСНОВА

Европейската комисия се готви да работи за въвеждането на единна европейска корпоративна данъчна основа до 2010г. в част от страните-членки, с което да се избегне правото на национално вето в чувствителната данъчна област, съобщава EUobserver.

Еврокомисарят по данъците Ласло Ковач потвърди, че ще предложи за разглеждане закона за хармонизирането на корпоративната данъчна основа през 2008г. въпреки силната съпротива на няколко европейски държави.

"Надявам се да можем да представим предложение пред комисията през следващата година и ако успеем да получим решение за увеличаване на сътрудничеството, още две години ще са достатъчни за въвеждането му. Така че законът може да започне да действа през 2010г.", заяви Ковач.

Брюксел вярва, че въвеждането на обща корпоративна данъчна основа - въвеждането на набор от правила за процента от печалбите, които трябва да се облагат - ще намали цените и ще облекчи компаниите, работещи в чужбина, тъй като сега те трябва да се съобразяват с 27 различни данъчни системи, специални данъчни ваканции и изключения.

страните-членки на ЕС обаче са дълбоко разделени по въпроса за възможна хармонизация, като 12 столици подкрепят предложението, пет до седем са против, а останалите все още не са взели решение.

Великобритания, Ирландия и Балтийските държави се опасяват, че следващата стъпка на Брюксел може да бъде намеса в корпоративните им данъци, област в която европейските страни също се конкурират.

Тъй като единодушие в съюза е малко вероятно, Ковач даде да се разбере, че Брюксел възнамерява да използва механизма за увеличено сътрудничество, който предвижда възможността поне осем държави-членки да развиват инициативи, които срещат съпротива сред други страни.

„Би трябвало поне две трети от държавите да участват, като вратата ще бъде отворена за другите, които биха поискали да се включат", посочи еврокомисаря по данъчната политика.

Той добави, че ще бъде зачитан суверенитета на страните върху определянето на данъчните нива.

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.