Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
29-03-2007

ПОЛША ЩЕ ПРЕДЛОЖИ НОВА СИСТЕМА ЗА ГЛАСУВАНЕ В ЕС

Полша планира да предложи по време на предстоящите разговори за Европейската конституция нова система за гласуване, основана на квадратните корени от населението вместо на простия брой на жителите, съобщава EUobserver, позовавйки се на полските преговарящи Марек Цичоцки и Ева Осниецка-Тамецка.

Така нареченият „Закон на Пенроуз за квадратния корен" ще увеличи силата на Полша при гласуванията за разлика от Германия, която ще има по-малко гласове от сега. Полски официални представители вече намекнаха, че ако предложението на Варшава не бъде прието, може да се стигне до полско вето на конституцията.

„Ако другите страни не желаят да обсъдят нашето предложение, ние ще прибегнем до крайни мерки", заяви Осниецка-Тамецка по повод възможното полско вето.

„Новият план за гласуване ще бъде „историческа отстъпка за Полша" за факта, че „в продължение на 50 години Полша бе извън европейската интеграция, не по своя вина", заяви Цичоцки.

Сегашният проект на Европейската конституция предвижда система от двойно мнозинство, която изисква гласовете на поне 15 от 27-те страни, представляващи поне 65% от общото население на съюза за приемането на решение.

Подобни правила съществуват и за създаването на „блокиращо малцинство" за спирането на определени реформи.

Полската система „Пенроуз" изисква поне 14 от европейските страни, представляващи най-малко 62% от националните гласове, които се дават на базата на квадратния корен на населението. В проекта за конституция Германия има 82 „точки" за население, а Полша 38. По схемата „Пенроуз" Германия ще има девет гласа, а Полша шест.

Процеса на гласуване е пряко обвързан с бъдещото разширяване на съюза. Съществуващото двойно мнозинство няма да има проблеми с приемането на Хърватия и Македония. Но ако Турция се присъедини до 15 години, тя ще има население от почти 90 милиона и ще бъде най-важната страна в ЕС.

EUobserver съобщава, че Полша се надява да получи подкрепата на Франция, Великобритания, Холандия, Румъния и Чехия.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.