Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
07-05-2007

ДЖЕФРИ ВАН ОРДЕН: “ТОВА Е ИНТЕРЕСНО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЯ В МОСКВА”

Чрез Портал ЕВРОПА британският консерватор призова българите да гласуват на 20 май "за честността и за прозрачна България".

Известният британски евродепутат Джефри ван Орден посочи днес, че причините да е на посещение в България са две - като първата е да се запознае с напредъка и с проблемите, които София среща при изпълнението на т. нар. "специфични показатели" - benchmarks - както са записани в доклада на Европейската комисия. Втората причина е да изкаже подкрепата си за съюзниците от ДСБ и сродните им партии в навечерието на евровота. Джефри ван орден посочи, че с британските консерватори имат еднакви позиции по много въпроси и допълни: "Както винаги за мен е огромно удоволствие да бъда в София".

Британският евродепутат поясни, че днес се е срещнал с главния прокурор Борис Велчев, с членове на Комисията за борба с организираната престъпност и със столичния кмет Бойко Борисов. Евродепутатът заяви, че вярва, че Борис Велчев върши добра работа в борбата с корупцията.

Ван орден каза в централата на "Кърниградска", че ДСБ и сходните партии имат много силни послания, които се открояват на фона на обвиненията през последните дни, повдигащи силни притеснения. Евродепутатът визира грандиозния корупционен скандал по най-висшите етажи на властта.

По въпроса за скандала за корупция, бушуващ в България през последните дни, Джефри ван Орден посочи, че групата му ЕНП-ЕД предстои да заеме категорична и "силно критична" позиция. Той припомни, че някои членове на групата ЕНП-ЕД бяха против приемането на България на 1 януари именно поради съмнения в напредъка по отношение на реформите.

Отново коментирайки актуалния скандал във властта и отношенията с Москва, ван Орден заяви: „Това е интересно време за посещения в Москва", визирайки визитата на премиера Станишев и министър Овчаров в Русия, след приключването на което енергийният министър следва да излезе в отпуск.

Основната тема на дискусията в централата на ДСБ с участието на Джефри ван Орден бе за отношенията с Русия и по този повод гостът посочи, че България и Русия исторически имат много близки отношения, но това не трябва да пречи на свободното развитие на страната ни. Според ван Орден влиянието на Русия върху енергетиката не само на България, но и на ЕС, е много важен проблем.

Според него строителството на АЕЦ „Белене", изграждането на тръбопровода Бургас - Александруполис и доставките на газ са важни въпроси, но поставят страната ни във все по-голяма зависимост от Русия.

"Трябва да се внимава Русия да няма силни икономически инструменти за оказването на политически натиск", посочи консерваторът.

Джефри ван Орден каза, че ЕС се стреми към изграждане на близки отношения със страни като Русия, но същевременно той изрази разочарование от липсата на солидарност по въпроси като този за българските медици в Либия.

Според него съобщението за оръжейни доставки от Русия за Либия дава много грешен сигнал към Джамахирията.

Същевременно водачът на листата на ДСБ за евровота Константин Димитров заяви, че този въпрос се поставя не само пред Русия, но и пред други страни, които поставят икономическите си интереси над спазването на човешките права.

На въпрос от залата за присъствието на сътрудници на бившата ДС в политическия живот на България и Европейския Съюз, ван Орден заяви, че се надява, с присъединяването на България към ЕС тези сили от миналото постепенно да бъдат изтласкани. „Под постепенно разбирам и се надявам скоро", уточни той.

Ван Орден отново се обяви в подкрепа на изискването към хората, заемащи обществени длъжности, да подписват декларации дали са сътрудничели на бившите служби за сигурност. По думите му обаче, по-осъдителен е фактът, ако някой излъже за принадлежността си към службите, отколкото самата работа за тях.

По време на дискусията Портал ЕВРОПА запозна Джефри ван Орден за своята инициатива за информиран избор на евровота - "Осемнайсетте: кои да са?" Съдейки по отговорите на т.нар. Въпросник на евродепутата, изготвен от експерти на Портал ЕВРОПА, се оказва, че българските десни кандидати за ЕП имат доста различни виждания по въпроса за отношенията на ЕС с Русия. Наш репортер запита Джефри ван Орден каква е позицията на групата на ЕНП-ЕД по въпроса за Русия?

"Виждането на групата е, че трябва да имаме добри стратегически отношения с Русия, но има определени въпроси, които будят тревога. Ние вярваме, че Русия трябва да приеме демократичните ценности. Корупцията предизвиква тревога, а така също и ситуацията в Чечения. Трябва да се отчита, че Русия все още има желание да използва икономически инструменти за политически натиск. Ние не трябва да се поставяме в ситуация на икономическа зависимост" - заяви Джефри ван Орден за Портал ЕВРОПА.

Наш репортер отправи и още един въпрос към евродепутата, известен като докладчик за България в хода на присъединяването на страната към ЕС: "Спокойно можем да кажем, че вие сте едно от лицата, което българите отъждествяват с ЕП - какво е вашето послание към българските граждани, защо те трябва да гласуват на предстоящите избори?"

Джефри ван Орден отговори: "Това добро ли е или не...? Мисля, че трябва да гласуват за честността, за хора, които се открояват, за нова, демократична, прозрачна България. Мисля, че българите трябва да гласуват за това!"

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.