ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРАВОСЪДНИ МИНИСТРИ НЕ СЕ РАЗБРАХА ЗА ПРАВАТА НА ЗАПОДОЗРЕНИТЕ
Европейските министри на правосъдието и вътрешните работи се сблъскаха в сряда по въпроса дали ЕС трябва да има общ набор от минимални права за заподозрените в криминални престъпления. Очаква се този въпрос да предизвика и спорове по време на срещата на европейските лидери през следващата седмица, съобщава EUobserver.
„Ако 27 страни трябва да се съгласят единодушно, такива неща се случват", заяви германският министър на правосъдието Бригите Циприс след провеждането на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, където шест европейски страни блокираха проекта.
По време на шест-месечното си председателство- изтичащо в края на юни- Германия се опитва да прокара предложението, осигуряващо на всеки заподозрян пет основни права като правото на преводач и адвокат на собствения им език.
„ЕС от една страна е за сигурност, но от друга е за свобода и граждански права и ние искаме да ги укрепим", заяви Циприс.
Шестте недоволни - Великобритания, Ирландия, Чехия, Словакия, Малта и Кипър - смятат предложението за стигащо „прекалено далеч". За тях то е и ясен пример защо трябва да защитават изключителния си контрол върху чувствителни въпроси в правосъдието и вътрешните работи по време на срещата на 21 и 22 юни.
Циприс намекна, че сегашния процес за взимане на решения предизвиква недоволство в Берлин и че Германия се надява да успее да премахне правото на страните-членки да налагат вето в тази област в бъдеще.
"Несъмнено ние трябва да изчакаме и да видим какво ще стане на срещата... и дали условията за взимането на такова решение след лятото са по-положителни", заяви тя, добавяйки, че ще бъде по-лесно спорната идея да бъде прокарана при новата конституция, отколкото при съществуващия договор от Ница.