Europe.bg
  Home - In advance
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

  • A+
  • A-
21-07-2009

Експертен прочит на доклада от Брюксел ден след официалното му оповестяване

Европейският институт организира пресконференция „Експертен прочит на поредния доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност”.

Пресконференцията ще се проведе в четвъртък – 23 юли 2009 г. от 10.00 часа в Пресклуба на БТА в София – бул. „Цариградско шосе” 49. Тя се организира съвместно с Европейския информационен център "Европа Директно" - София.

Какво означават конкретните препоръки на Брюксел и какви стъпки следва да предприемат българските институции?

Отговори на този въпрос ще търсят експертите от Европейския институт Юлиана Николова, Любов Панайотова и Надя Димитрова, говорителят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова, Калин Калпакчиев – наказателен съдия в Софийския апелативен съд, преподавател на настоящия випуск от младши съдии в Националния институт на правосъдието и други.

Припомняме, че официалното представяне на доклада на Европейската комисия е насрочено за сряда – 22 юли 2009 г., от 14.00 часа българско време.

Докладът

 


Какво представляват докладите?

Става дума за Годишния доклад на Европейската комисия за изпълнението на Механизма за сътрудничество и оценка в областите правосъдие и вътрешни работи.

При присъединяването си към ЕС през 2007 г. България все още бе изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с функционирането на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност. Комисията и останалите държави-членки определиха тези предизвикателства като преодолими, а българските власти поеха ангажимента да поправят пропуските в тези области, за да може България да поеме изцяло правата и задълженията, произтичащи от членството в ЕС. Българските власти и останалите държави-членки признаха, че са необходими задълбочена съдебна реформа и съгласувани усилия в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да могат българите да упражняват правата си като граждани на ЕС и да се възползват от всички възможности, включително финансово подпомагане, които ще им предостави членството в ЕС. В по-широк контекст те признаха, че принципите, заемащи централно място в ЕС – спазване на върховенството на закона, взаимно признаване и сътрудничество въз основа на взаимно доверие – могат да бъдат приложени на практика единствено ако бъдат премахнати причините за тези проблеми.

В този контекст Комисията и останалите държави-членки отбелязаха нуждата от тясно сътрудничество с България след присъединяването, за да се гарантира, че се осъществяват реформите, необходими за укрепването на съдебната система и за борбата с корупцията и организираната престъпност. Комисията създаде Механизъм за сътрудничество и проверка , за да помогне на страната да преодолее определени недостатъци в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, както и за да се следи напредъкът в тези области под формата на периодични доклади.

Вижте ТУК доклада от юли 2008 година!



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
Agriculture
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.