Europe.bg
  Home - Month focus
  NAVIGATION
EUROPE Gateway live
News & Events
Tenders
European union
Bulgaria - EU
Negotiations
Programmes and Projects
FAQ
Library
Gateway EUROPE – About us; Code of Ethics
Surveys
European Parliament 2007
Road Safety
Highlights
Analyses
Interviews
EU History
EU institutions
EU member states
Acceding countries
Associated countries
Activities
EU Treaties
Chronology
Key documents
EU institutions
Financial bodies
Advisory bodies
Inter institutional bodies
Decentralised bodies of the European Union (agencies)
EU Chairmanships
Regular Reports
Accession Treaties
Founding Treaties
History
Activities
Accession Partnerships
Chapters
National positions
Common positions of the member states
Implementation
Accession Treaty
Chapter 1 Free movement of goods
Chapter 2 Freedom of movement for persons
Chapter 3 Freedom to provide services
Chapter 4 Free movement of capital
Chapter 5 Company law
Chapter 6 Competition policy
Chapter 7 Agriculture
Chapter 8 Fisheries
Chapter 9 Transport policy
Chapter 10 Taxation
Chapter 11 Economic and monetary union
Chapter 12 Statistics
Chapter 13 Social policy and employment
Chapter 14 Energy
Chapter 15 Industrial policy
Chapter 16 Small and medium-sized undertakings
Chapter 17 Science and research
Chapter 18 Education and training
Chapter 19 Telecommunications and information technologies
Chapter 20 Culture and audio-visual policy
Chapter 21 Regional policy and co-ordination of structural instruments
Chapter 22 Environment
Chapter 23 Consumers and health protection
Chapter 24 Co-operation in the fields of justice and home affairs
Chapter 25 Customs union
Chapter 26 External relations
Chapter 27 Common foreign and security policy
Chapter 28 Financial control
Chapter 29 Financial and budgetary provisions
Chapter 30 Institutions
Chapter 31 Other
Monitoring reports
Regular Reports
Pre-accession financial instruments
EU Programmes
Ispa Programme of the EU
Sapard Programme of the EU
PHARE Programme of the EU
SAPARD Measures
Bulgaria-destined funds
Strategies
Legislation
Plans and programmes
Publications
Europe from A to Z
National strategies
Regional strategies
Municipal strategies
Bulgarian acts of government
International acts
Reports
Regular reports of the EC
Progress reports
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Month focus

  • A+
  • A-
17-07-2006

МЕТАЛНИЯ КИНЖАЛ, САМОЛЕТА НА ЧЕРАНИ, ПРАВАТА И СВОБОДИТЕ; ИЛИ ЗА ПРОЗРАЧНОСТТА - I

Портал ЕВРОПА проучва моралните ценности на европейския либерализъм и българското им измерение в тройната коалиция.

Сайтът на Европейския парламент. Меню “Депутати”. Избираме името на един от тях: снимка, кратка биография, речи, дейности... и pdf-файл под заглавие “Декларация за финансови интереси”. Файлът се изтегля за секунди. Виждат се подписът, входящият печат и саморъчно попълненият документ.

Докладчикът за България в Европейския парламент – консерваторът Джефри ван Орден, който е и зам.-председател на Комисията по външни работи на ЕП, пише в декларацията си, че на 2 юни тази година е бил лектор на конференция за атомната енергетика във Варна, България по покана на “Булатом”, които са покрили разходите за нощувката и храната му предишната вечер; а в качеството му на докладчик е посетил Бургаския регион по покана на председателя на външната комисия на българския парламент г-н Соломон Паси и депутат, избран от региона, който “уреди настаняването и гостоприемството на 2 и 3 юни”. 

VAN_ORDEN_DECLARATION.pdf (78.88 Kb)

В графа “Допълнителна информация” Джефри ван Орден собственоръчно е описал три подаръка, получени от българските власти, по време на посещението му в страната в качеството му на докладчик, между 31 октомври и 4 ноември 2005 г. Сред подаръците разчитаме: “метален кинжал” и “поднос”.

Самият pdf е от три странички. Графите са за: професионални дейности (“Нищо за деклариране” – пише ван Орден), за функции и дейности, по които е получавано заплащане (“спорадични публикации във вестници и списания”, отчита ван Орден); следва графа, озаглавена “Финансова подкрепа, получена във връзка с политическите ми дейности” и подточки: финансова, за екип и за материали. “Нищо за деклариране” – отговаря навсякъде Джефри ван Орден.

“За нов морал в политиката”?

Портал ЕВРОПА пръв установи, че бившият министър-председател на страната Симеон Сакскобургготски е нарушил Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, като не е декларирал в годишната си имуществена декларация за 2004 г. пътуването с частния самолет на бизнесмена Пиерпаоло Черани: пътуване, за което самият Сакскобургготски призна в разгара на т.нар. “Савойска афера”.

Симеон Сакскобургготски е лидер на НДСВ. В Декларацията на ценностите на тази партия е записано: “Доброто общество може да стане по-добро на основата на едно балансирано и ефективно съчетание на консервативните и либералните идеали със социална ангажираност.”

Портал ЕВРОПА попита лидера на групата на Алианса на либералите и демократите в Европарламента – ALDE Греъм Уотсън, дали се вписва в моралните ценности на либерализма, един министър-председател, чиято партия е член на Европейската либерал-демократическа и реформистка партия (ЕЛДР), да пътува на самолета на бизнесмена Пиерпаоло Черани и да не вписва това в годишната си имуществена декларация.

Уотсън отговори: “Едва ли лесно ще намерите някой европейски държавен ръководител – либерал или не – кой никога не се е качвал на самолета на някого другиго. В това няма нищо необичайно. В известна степен това е въпрос на управлението на личния график (с ангажиментите – бел.ред.) и дори в още по-голяма степен е въпрос на пестене на време, за да може човек да си осъществи ангажиментите”.

Уотсън упорито отказа да отговори на въпроса на Портал ЕВРОПА за имуществените декларации, прозрачността и морала на либерализма у Симеон Сакскобургготски.

Правата и свободите

Пакет закони за прозрачност и публичност на имуществото на висшите държавници се очаква да бъде приет от Народното събрание до края на месеца. Вносители са от управляващата коалиция. Депутати от опозицията коментираха пред Портал ЕВРОПА, че това се прави под натиска на Европейския съюз.

Най-активно по темата се изказва Йордан Цонев от Движението за права и свободи.

Припомняме, че през април лидерът на ДПС Ахмед Доган въведе терминологията и философията на т.нар. “обръчи от фирми”, което предизвика сериозен ответ в българския обществен живот.

Европейските либерал-демократи обаче – на които и ДПС е “сестринска партия” – предпочетоха да запазят мълчание с неофициалния аргумент, че не е удачно скандалът да се коментира преди майския мониторингов доклад на ЕК.

Портал ЕВРОПА още през април отправи поредица конкретни питания до ALDE, но получи отговори чак в края на юни. Лидерът Греъм Уотсън, когото в България познаваме от многобройните му изявления в защита на евро-успехите на управляващата тройна коалиция – обяви, че темата е изчерпана и че сега от ALDE разчитали на законодателната инициатива на ДПС за прозрачност в политическия процес.

“Естественото заключение на дискусията (за обръча от фирми – бел.ред.) ще представлява законодателната инициатива на ДПС за установяване на законови правила, гарантиращи прозрачността на политическото финансиране. Европейските либерал-демократи са флагмани на борбата срещу корупцията и аз приветствам усилията на нашата братска партия за въвеждане на такова законодателство, което ще приближи България до най-високите европейски стандарти” – каза Греъм за Портал ЕВРОПА.

На фона на оставените на практика без европейски либерален коментар възгледи на Ахмед Доган за обръчите от фирми и партиите, Портал ЕВРОПА прочете учредителния документ на Европейската либерал-демократическа и реформистка партия. Документът призовава за даване възможност на “частните фирми на всичкото пространство, необходимо им да се формират като автентични инструменти на демокрацията и прогреса”. Либералите зоват за свободна конкуренция в условията на свободна пазарна система и предпазването на тази конкуренция от “злоупотребите на монополи и картели, както и от прекомерното влияние на обществения сектор”. В учредителния документ се казва: “Европейският съюз трябва да се основава на общото убеждение, че свободата на личността, равните възможности за всички и свободната конкуренция на идеи и партии са задължителни елементи на демократичното общество”.

А в предизборната платформа на ЕЛДР за периода 2004-2005 г., приета в Амстердам през 2003 г., която е преведена и на български език на сайта на партията, четем, четем: “Гласувайки за кандидатите на ЕЛДР за Европейския парламент през 2004 г., вие ще гласувате за кандидати с доказано от прогресивни реформи минало и в полза на партия, посветила се на създаването на разширен ЕС, отворен за поданиците си и открит за света”.

Български евронаблюдатели коментираха пред Портал ЕВРОПА, че всъщност Европейската либерал-демократическа и реформистка партия (ЕЛДР) остро, но дискретно е възнегодувала срещу възгледите на Доган за фирмени обръчи около партиите. Това според наблюдателите обяснявало защо Доган рязко замълча по темата за обръчите, а впоследствие обясни, че е бил разбран неправилно. Източниците ни твърдят, че именно ЕЛДР и АЛДЕ са подтикнали ДПС да стане флагман на законодателната инициатива за прозрачност – като опит да се компенсира гафът с речта на ДПС-лидера на годишната конференция на движението.

“Действително тези хора сякаш имат само права и само свободи...” – коментира германски евродепутат-социалист пред Портал ЕВРОПА.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.



Tyxo.bg counter