ЕК ВСЕ ОЩЕ НЕ Е ЗАГУБИЛА ТЪРПЕНИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ
Според германският политолог Хайнц Брам ЕК демонстрира повече строгост към новоприсъединилите се страни-членки и заради евентуално бъдещо членство на Турция, съобщава Дойче веле.
Според Брам докладът на ЕК нарочно е въздържан, тъй като все още липсва достатъчно информация за процесите, които текат в България. Затова и не се говори за санкции, а се дава срок до публикуването на окончателния доклад през юли.
"Критиката не е изненада. Последният доклад от 2007 година също беше критичен, очевидно в Брюксел изобщо не са доволни от факта, че от онзи момент нататък, преди няколко месеца, не са постигнати успехите, които трябваше да бъдат налице. Освен това ЕК не е дотам информирана и признава, че това е така. Казва се например в прав текст, че цифрите не се припокриват с фактите.
Цифрите по отношение на борбата с някои тежки престъпления звучат по-обнадеждаващо отколкото фактите.
Очевидно в Брюксел все още никoй не знае какво точно ще представлява тази нова Агенция за сигурност, какви ще бъдат нейните комптенции. По тази точка диалогът между София и Брюксел, който иначе се води успешно, не е на онова ниво, на което трябва да бъде.
Доколкото по ваше мнение търпението на ЕК е вече изчерпано?
В Брюксел имат здрави нерви. Не може да се каже, че само България и Румъния създават проблеми на комисията. Само преди една година Полша беше по-големият проблем в ЕС. Но по отношение на вътрешната структура, ЕК както и преди продължава да не е доволна от двете страни. Отношението към тях е и по-строго по една проста причина- заради страните, които се надяват на присъединяване към ЕС, те не трябва да си мислят, че това е прекалено лесно.
ЕК иска да е добре въоръжена с аргументи за случай, в който например пред вратата на EС ще застане Турция.
Тогава ЕК ще бъде най-малкото точно толкова строга с Турция, колкото е сега с България и Румъния."
Според Хайнц Брам все още е трудно да се каже дали при следваща незадоволителна оценка за България и Румъния ще последват и конкретни санкции. По думите му обаче критиката трябва да се приема сериозно, въпреки че Брюксел все още не е загубил търпение.