Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
14-07-2008

Чешката Република и Португалия – най-зле в прилагането на европейското законодателство

Материал на EUobserver. Европейската комисия похвали държавите-членки на ЕС за по-добрите резултати в прилагането на законодателство на Съюза относно вътрешния пазар, изтъквайки България като отличник, а Чехия и Португалия като изоставащи в това отношение. Според Брюксел целта, определена от европейските лидери миналата година за не повече от един процент невъведено европейско законодателство, е постигната към момента.

"Удовлетворен съм, че държавите-членки достигнаха новата цел от един процент доста преди крайния срок. Това е забележително постижение и заслужава да бъде специално отбелязано. Надявам се тази положителна тенденция да се запази и за в бъдеще," заяви европейският комисар по вътрешния пазар Чарли Маккрийви в сряда (9 юли).
"Силно препоръчвам на страните-членки, които не са достигнали все още целта от един процент, да го направят до края на 2008 г.", добави той.

България, която се присъедини към ЕС на 1 януари 2007 г., оглавява списъка на най-добре представилите се, тъй като е транспонирала всички директиви на ЕС. Следват я Словакия, Румъния, Германия и Латвия със съответно шест, седем, девет и десет оставащи за въвеждане директиви.

На опашката на списъка остават Чешката Република и Португалия, със съответно 42 и 32 директиви, все още невъведени в националното законодателство. Следват ги Полша, Люксембург и Кипър.

И докато Люксембург, Чехия и Португалия са намалили дефицита през последните месеци, Кипър увеличава негативния си резултат за трети пореден път и в момента е „най-сериозният източник на безпокойство" според Брюксел.

Но Маккрийви отбелязва, че транспонирането на законодателството на ЕС на национално ниво не е достатъчно, тъй като вътрешният пазар трябва и да функционира добре. Комисарят обяви, че за в бъдеще ще бъде обърнато по-голямо внимание на това как действат на практика законите и на работата с националните капитали.

"Смятам, че се движим в правилната посока," отбеляза комисарят и добави, че според: него „перфектността е нещо, към което всички се стремят, но тя трудно, дори никога, не се постига на практика." Основните области, в които държавите-членки изостават в прилагането на европейското законодателство, остават свободното движение на хора и на финансови услуги.

Редовният шестмесечен преглед включва и доклад относно броя на процедурите за нарушения, предприети срещу страните-членки. Регистрирани са приблизително еднакъв брой случаи на нарушения както през предходния шестмесечен период - 48 спрямо 49 - но 15 страни-членки са успели да намалят броя на заведените срещу тях процедури.

Румъния, България и Литва са с най-малък брой нарушения, докато Франция, Испания и Италия оглавяват негативната класация. Най-голям брой процедури за нарушения са открити в областта на екологията, данъчното облагане и митническите правила.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.