Европейският омбудсман – медиатор между институциите на ЕС и гражданите
Институцията на Европейския омбудсман е създадена чрез Договора от Маастрихт през 1992 г. През 1995 г. Европейският парламент избра за първи път Европейски омбудсман. Понастоящем омбудсман е П. Никифорус Диамандурос, който встъпи в длъжност на 1 април 2003 г. Той има петгодишен мандат.
| |
Европейският омбудсман извършва проверки по жалби относно случаи на лошо управление в дейността на институциите и органите на ЕС, като например закъснели плащанията по европейски проекти, отказ на достъп до документи на ЕС, процедурни забавяния и др. Омбудсманът дава препоръки за добро администриране.
Той не може да се намесва в текущи съдебни процедури или след произнасянето на съдебни решения. Омбудсманът не разглежда случаи на лошо управление от страна на националните, регионални и местни органи на управление или институции. Той не разглежда и жалби срещу фирми или частни лица.
Съдът на Европейските общности, Първоинстанционният съд на Европейските общности и Трибуналът на публичната служба на Европейския съюз в качеството им на правораздавателни органи са единствените, които не попадат под юрисдикцията на Европейския омбудсман.
На 4 септември, четвъртък, от 11.00 ч. българско (10.00 ч. брюкселско) време, ще се състои онлайн-дискусия "Ролята на Eвропейския омбудсман за подобряване отношенията между институциите на ЕС и гражданите" с участието на представители на офиса на Европейския омбудсман Никифорос Диамандурос. Основен гост на дискусията ще бъде Розита Агню, която отговаря за връзките с обществеността и медиите в службата на Европейския омбудсман. Към форума ще се присъединят и нейни колеги. Онлайн-разговорът ще се проведе на http://chat.europe.bg в рамките на инициативата „Сега - взаимодействаме с Европейския парламент!". Дискусията е открита за всички граждани на Европейския съюз (EC), като работният език е английски.
Още за омбудсмана вижте ТУК - на специализирания сайт от инициативата "Сега - взаимодействаме с Европейския парламент!"