Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
01-04-2005

БЪЛГАРИТЕ - В НЕВЕДЕНИЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ И ОПТИМИСТИ ЗА ЕС

Месец преди подписване на Договора за присъединяване на България към ЕС обществената подкрепа за евроинтеграцията продължава да е висока - 69 процента одобрение. В същото време едва 18 процента от запитаните са наясно, че преговорите на страната с Евросъюза, които определят условията на бъдещото ни членство, вече са приключили.

Това показват данните от последното изследване на MBMD за обществените нагласи към еврочленството на България. Изследването, извършено през втората половина на март и обхванало 1178 души, беше представено в четвъртък в БТА.

Половината интервюирани оценяват като много слаби знанията си за ЕС, а 13 процента нямат никакви познания. Делът на много добре осведомените нараства с 9 % до 37 на сто, спрямо ноември м.г.

Въпреки че по-малко от една пета от запитаните са наясно, че преговорите между България и ЕС са приключили, 48 процента от анкетираните преценяват, че те са по-скоро успешни за България, а 12 на сто са на противоположното мнение.

Само 19 процента от хората смятат, че са наясно с отговорностите си като бъдещи граждани на Евросъюза. Колебание по този въпрос изразява мнозинството от 81 процента.

66 процента от българите декларират, че биха гласували "за" членството на България в ЕС на референдум, всеки десети се обявява против. Според сравнение на MBMD тези резултати се припокриват с получените през декември м.г., което показва устойчивост на подкрепата за членството.

Малко над половината интервюирани - 56 % смятат, че изгодите от членството са повече от ограниченията, а близо една трета - 31 % са на противоположното мнение.

По-позитивно към еврочленството на България са настроени младите, високообразованите и хората с по-висок социален статус. Най-много са противниците му сред населението над 50 г., с ниско образование и най-бедните.

Според социолозите основната причина за слабата информираност е липсата на интерес към темата в обществото. 87 процента от анкетираните признават, че не са търсили информация за ЕС. На 13 процента се е случвало да се поинтересуват, като само 2 на сто са тези, които са потърсили и не са успели да открият необходимите им сведения.

Също в четвъртък от правителствения Съвет по европейска интеграция съобщиха, че към всяко министерство, ангажирано с европейската интеграция, ще бъдат открити "бюра за помощ". В тях експерти ще отговарят на конкретни въпроси на граждани и организации и ще приемат техните предложения.

Целта на "бюрата за помощ" е да бъде осигурена максимална публичност на договора за присъединяване на България към ЕС, който ще бъде подписан на 25 април.

Според съобщението от "Дондуков"1, вицепремиерът Пламен Панайотов е отбелязал, че е необходимо всяко министерство адекватно да отговаря на запитванията на гражданите. Той добавил, че трябва да се създаде възможност за цялостно изясняване на съдържанието на договора още преди неговото подписване.


Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.