Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
03-02-2009

За свободното придвижване на българи решават на референдум в неделя в Швейцария

Според националистически формации в Швейцария целта на референдума е да спре „неконтролираната масова имиграция” от България и Румъния.

На 8 февруари 2009 г. в Швейцария ще има референдум за разширяване на обхвата на съществуващото споразумение на страната с ЕС – което означава към него да бъдат добавени България и Румъния, присъединили се към Съюза на 1 януари 2007 г. Сега действащото споразумение включва и свободното движение на хора и референдумът се отнася до неговото действие спрямо граждани от България и Румъния.

Това става, след като през октомври 2008 г националистически групи събраха достатъчно подписи (необходими са минимум 50 000) за провеждането на такъв референдум по инициатива на младежката организация на Швейцарската народна партия (ШНП), която има най-много депутати в долната камара на парламента, крайнодясната Тичинска лига и партията Швейцарски демократи.

Младежите от ШНП твърдят, че ако швейцарците кажат "да", страната ще бъде наводнена от българи и румънци. Всички останали големи партии подкрепят продължаването на споразумението.
 
Според последните социологически проучвания от 28 януари 2009 г., гражданите в италианска Швейцария ще гласуват 56% "не" срещу 41% "да", германска Швейцария ще гласува 48% "да", а франкофонската част ще гласува 56% "да". Официална информация за референдума на френски и на немски език можете да видите ТУК.
 
През юни 2008 г. швейцарският парламент реши да разшири обхвата на споразумението и да включи в него България и Румъния. Ръководството на ШНП разкритикува това решение. От друга страна обаче партията каза, че смята за рисковано да се блокира целият пакет от спогодби между Швейцария и ЕС, след като Съюзът предупреди през 2008 г., че прекратяването на действието на споразумението за свободно придвижване автоматично ще означава анулиране и на останалите договори.

В съответствие със сключената през 1999 г. спогодба Швейцария разреши на гражданите на страните членки на ЕС да живеят и работят на нейна територия, в замяна на което швейцарците придобиха същите права в Съюза. Обхватът на действието на споразумението трябва да бъде разширен през май 2009 г.


По повод на референдума бившата българска шампионка по тенис Мануела Малеева, която има двойно българско и швейцарско гражданство, дава интервю за швейцарския вестник "24 часа", цитирана днес от Netinfo. Малеева убедително застава зад идеята обхватът на споразумението да се разшири. Тя казва, че ще гласува на референдума, защото ЕС за нея е като трета родина. България се подготвя за едно добро бъдеще и българите нямат никаква причина да имигрират масово в Швейцария, твърди тенисистката.


Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.